Matej Mensatoris / / Svet
Aj keď to niekedy tak nevyzerá, môžeme byť šťastní, že žijeme na Slovensku. Aj napriek veľkému pokroku, stále na svete existuje mnoho krajín, kde...

Aj keď to niekedy tak nevyzerá, môžeme byť šťastní, že žijeme na Slovensku. Aj napriek veľkému pokroku, stále na svete existuje mnoho krajín, kde je život, a to najmä pre ženy, veľmi náročný. Máme na mysli najmä viaceré ázijské a africké krajiny, kde ženy musia čeliť diskriminácii, ponižovaniu, násiliu, znásilneniam a tomu, že hodnota ich života je v porovnaní s mužským životom mizivá. V týchto krajinách ženy často nemajú žiadne, alebo len obmedzené práva a ich problémy sa prehliadajú, alebo sa nimi ani nikto nezaoberá.

Poďte sa teraz s nami pozrieť na krajiny, ktoré môžeme označiť ako desať najnebezpečnejších krajín pre ženy.

Afganistan

wittyfeed.com
wittyfeed.com

V Afganistane žije až 87 % žien, ktoré nevedia čítať ani písať. Dievčatá sú nútené, aby sa vydávali už od veku 15 rokov. Existujú desiatky tisíc prípadov zneužívania žien, ktoré nikoho nezaujímajú. V krajine je tiež veľká úmrtnosť pri pôrode, až 400 žien na 100-tisíc rodičiek.

Demokratická republika Kongo

wittyfeed.com
wittyfeed.com

Aj keď krajina má demokraciu v názve, v názve asi aj končí. V krajine je silný vplyv rodovej diskriminácie a domáce násilie je úplne bežným javom. Podľa amerického magazínu verejného zdravia až 1150 žien je denne v Kongu sexuálne obťažovaných.

India

wittyfeed.com
wittyfeed.com

Znásilnenia, uzatváranie detských sobášov a obchodovanie s ľuďmi. To sú bežné problémy, ktorým musia čeliť ženy v Indii. Podľa výskumov za posledných 30 rokov v Indii otehotnelo až 50 miliónov žien po znásilnení.

Somálsko

wittyfeed.com
wittyfeed.com

Somálsko, alebo krajina, kde nič nefunguje. A to doslova. Až 95 % ženskej populácie podstúpilo v detstve ženskú obriezku, ktorá ich zmrzačila na celý život. Zjavnou samozrejmosťou v takejto krajine je vysoká úmrtnosť matiek pri pôrode. Ženy navyše neustále čelia častému sexuálnemu obťažovaniu, bez možnosti sa účinne brániť, keďže polícia, súdy, ani spravodlivosť v tejto krajine neexistujú.

Kolumbia

wittyfeed.com
wittyfeed.com

Od roku 2010 je badateľný stúpajúci trend znásilnení v tejto juhoamerickej krajine. Vo veľkom sa tam tiež rozmohli útoky kyselinou, ktorá poznačí ženu nielen fyzicky, ale aj psychicky do konca života. Smutnou skutočnosťou je tiež fakt, že kolumbijské úrady pred týmto problémom zatvárajú oči a násilníci ostávajú v takmer vo všetkých prípadoch nepotrestaní.

Pokračovanie na ďalšej strane…Komentovať (0)