wikimedia.org/wikimedia.org

Matej Mensatoris / / Série
Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes sme pre vás pripravili 10 predstaviteľov krajín alebo vodcovských osobností, ktoré okrem politických bojov zažívali aj boje vo vlastnom vnútri, lebo trpeli duševnými chorobami.

Abraham Lincoln

wikimedia.org

16. prezident USA trpel celý svoj život depresiami. Už od malého detstva bol melancholický, čo mu ostalo až do dospelosti. Jeden jeho kamarát opísal, že trpel záchvatmi hlbokej melanchólie. Predpokladá sa, že trpel klinickou depresiou. Raz po smrti blízkeho priateľa ho našli, ako sa túla po lese s nabitou brokovnicou.

Josif Vissarionovič Stalin

wikimedia.org

Tento vrah, mnohými pokladaný za horšieho ako bol Hitler, počas svojej krutovlády vyvraždil milióny vlastných občanov. Keby bol hodnotený z dnešného pohľadu na psychické poruchy, pravdepodobne by mu bol diagnostikovaný narcizmus, paranoidná porucha osobnosti, a maniodepresia.

Martin Luther King

wikimedia.org

Je ťažké nájsť viac vášnivého a zapáleného vodcu pre dobrú vec ako bol práve on. No aj Martin Luther King mal temné dni. Aj počas svojho najvýraznejšieho pôsobenia sa u neho prejavovali depresie, ktoré sa údajne začali už v detstve, kedy sa mal vraj pokúsiť dva krát o samovraždu. Dokonca aj jeho blízki spolupracovníci mu odporúčali. aby navštívil psychiatra, čo ale odmietal.

Princezná Diana

wikimedia.org

Diana Frances Mountbattenová-Windsorová rodená Spencerová, známa ako Princezná Diana, bola prvou manželkou princa Charlesa. Okrem jej cennej charitatívnej činnosti bola ale známa tým, že trpela stavmi ťažkej depresie a tiež bulímiou.

Nero

wikimedia.org

Tento známy krutý rímsky cisár sa vyžíval v mučení, najlepšie kresťanov. Často sa obliekal do zvieracích kožušín, a tak napádal obete, ktorým odhryzol genitálie. To že trpel narcizmom a poruchou osobnosti je v tomto prípade už len čerešničkou na torte.

Winston Churchill

wikimedia.org

Tento slávny politik, ktorý viedol Veľkú Britániu počas druhej svetovej vojny, trpel bipolárnu poruchou, ktorá sa prejavovala depresiami. Tie zaháňal maľbou a depresie nazýval „čiernym psom“.

Commodus

wikimedia.org

Tento rímsky cisár trpel narcizmom a poruchou osobnosti. Veril, že je prevtelením Herkula a často sa zúčastňoval bojov v arénach ako gladiátor. Ostatní gladiátori sa s ním ale báli bojovať, aby mu náhodou neublížili. Bol nesmierne krutý, o čom svedčí napríklad to, že dal upáliť svojho sluhu, lebo mu pripravil kúpeľ, ktorý nemal správnu teplotu.

John Curtin

theconversation.com

Azda najvýznamnejší premiér Austrálie, ktorý počas druhej svetovej vojny obraňoval záujmy Austrálie voči rozpínajúcemu sa Japonsku. Avšak aj on mal duševné problémy a trpel bipolárnou poruchou.

Adolf Hitler

wikimedia.org

O Adolfovi Hitlerovi bolo publikovaných mnoho prác, ktoré sa zoberali jeho osobnosťou. No viacerí akademici sa zhodujú, že Hitler trpel hraničnou poruchou osobnosti a narcizmom.

Donald Trump

wikimedia.org

Táto osobnosť sa z nášho zoznamu mierne vymyká, keďže ako jediný žije a súčasne zastáva aj významný štátnicky post. No mnohí odborníci na duševné zdravie sa vyjadrili, že Trump trpí radom psychických porúch a to najmä, tak ako to je u mnohých v našom zozname už „zvykom“ narcistickou poruchou osobnosti.

Pozri aj: Ako vyzerali najhorší muži v histórií, keď boli ešte iba deťmi?

interez.sk (mmm), all-that-is-interesting.com
0
Komentovať (0)