wikimedia.org

Dedina Shishmaref bude musieť byť presídlená kvôli klimatickým zmenám.

Tento týždeň musela dedinka na Aljaške čeliť vážnemu hlasovaniu. Ohrozuje ju totižto stúpajúca hladina morí a oceánov a obyvatelia sa museli rozhodnúť, či ostanú na pôvodnom mieste, alebo sa presídlia. Dedina je pritom pomerne stará a niektoré domy majú až 400 rokov. Rozhodovanie, či opustiť domovy, alebo ostať a čeliť klimatickým zmenám, určite nebolo ľahké.

Viete o tom, že stúpajúca hladina morí a oceánov ohrozuje nielen dediny a mestá pri pobrežiach, ale aj úžasné pamiatky a miesta celosvetového významu, z ktorých mnohé sú dokonca zapísané v zozname UNESCO? Prečítajte si o tom viac v našom článku o 7 divoch sveta, ktoré môžu byť už o niekoľko rokov pochované pod morskou hladinou.

V dedine Shishmaref so 600 obyvateľmi bývajú prevažne domorodci Inupiat z kmeňa Inuitov, no žije tu aj bežné nedomorodé obyvateľstvo. V hlasovaní, ktoré bolo uskutočnené na začiatku tohto týždňa, sa vyjadrilo 89 obyvateľov za presídlenie dediny a 78 obyvateľov bolo proti. Tieto neoficiálne výsledky by mali byť potvrdené v najbližších hodinách.

twitter.com
twitter.com

Tajomníčka miestnej rady, Donna Burrová, sa vyjadrila, že obyvatelia zvažovali všetky pre a proti, ktoré z ich rozhodnutia vyplynú, no musia myslieť aj na ďalšie generácie.

Obyvateľka Tifany Magbyová, sa obáva, že odchodom z dediny ich syn stratí kontakt s tradičnými domorodými hodnotami. „Čakala som do poslednej chvíle ako hlasovať. Mám strach z jednej, no aj z druhej voľby“.

Mnohé domy v Shishmarefe nie sú ohrozované len stúpajúcou vodou, ale aj zosuvmi pôdy. Viaceré pozemky už museli byť opustené, keďže bolo nebezpečné tam bývať.

huffpost.com
huffpost.com

Kvôli zvyšujúcej sa hladine morí, čo je priamy dôsledok klimatických zmien, však v najbližších desaťročiach nebudú mať desaťtisíce ľudí na výber a budú sa musieť presťahovať ďalej od pobrežia. Podľa americkej vládnej agentúry zaoberajúcej sa oceánmi, počasím a atmosférou, úbytok ľadovcov spôsobuje častejšie a intenzívnejšie búrky. To priamo ohrozuje infraštruktúru, domy a dokonca aj vodné systémy stoviek obcí. Podľa správy vládnej agentúry, len na Aljaške je podobne ako táto dedina ohrozených ešte ďalších 30 dedín.

inhabitat.com
inhabitat.com

Obec Shishmaref nehlasovala o presídlení prvýkrát. V roku 2002 však presídlenie nebolo úspešné, lebo americké ministerstvo vnútra poskytlo na presídlenie iba 8 miliónov dolárov (7 066 514 eur). Avšak podľa odhadov bolo na úplné presídlenie potrebných mnohonásobne viac finančných prostriedkov, a to na úrovni až 200 miliónov dolárov (176 662 839 eur). To však bolo pred 14 rokmi, teraz podľa Donny Burrovej budú odhadované náklady oveľa vyššie.

telegraph.co.uk
telegraph.co.uk

Uvidíme teda, či sa tentoraz nájde dostatok finančných prostriedkov na presídlenie. Je totiž jasné, že obyvatelia sa presídleniu nevyhnú a otázka už neznie či sa presídlia, ale kedy.

interez.sk (Matej Mensatoris), inhabitat.com

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )