Foto: Instagram (masha_ivashintsova)

Život umelca nie je tak ľahkomyseľný a pohodový, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Svedčia o tom trpké osudy mnohých velikánov naprieč históriou ako napríklad Van Gogh alebo Goya. Podobne na tom bola aj žena Masha Ivashintsova, o ktorej ste doteraz zaručene nepočuli. Ruská umelkyňa a divadelná kritička žila v Leningrade, dnešnom Petrohrade. O umenie ako také, vždy prejavovala veľký záujem. Výnimkou nebola ani fotografia. O jej vášni k fotoaparátu vedela aj jej rodina, no ani jej najbližší, nemali za jej života šancu zbadať výsledok jej práce.

Masha si svoje nevyvolané filmy starostlivo uchovala na povale. Keď ich našla jej dcéra, bola umeleckými schopnosťami svojej zosnulej matky ohromená. Zábery sú však veľmi smutné, ponuré a perfektne reflektujú obdobie komunizmu, ktoré na umelkyňu pôsobilo ako väzenie. Väčšina z nás vie, že žiť v socializme znamenalo podriadiť sa režime, čo Mashinej slobodnej duši vôbec nebolo po chuti.

Práve preto bola zavretá na psychiatriu aj napriek tomu, že bola zdravá. Jej voľnomyšlienkárstvo sa komunistickým pohlavárom nepáčilo a preto sa aj ona stala jedným z množstva ľudí, ktorých osobnosť a myšlienky mali byť prepísané. Svoju dušu si však zachovala vo forme ukrytých záberov, ktoré sa teraz, 18 rokov od jej smrti, rozhodla jej dcéra sprístupniť verejnosti.


Pozri aj: Putin tvrdí, že na budúci rok sa Rusi vyberú na Mars. Celé to má však jeden háčik

boredpanda.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy