Foto: wikimedia.org/wikimedia.org

Rusi sa chcú dostať na Mars a to už v najbližšej dobe.

Rusko spúšťa ambicióznu sériu misií na planétu Mars počnúc bezposádkovým letom už na budúci rok. Tvrdí to ruský prezident Vladimir Putin v novom dokumentárnom filme, z ktorého citovala vo štvrtok televízia RT.

„Plánujeme bezpilotné a neskôr pilotované lety do hlbokého vesmíru v rámci lunárneho programu a prieskumu Marsu. Najbližšia misia bude už čoskoro. V roku 2019 plánujeme spustiť misiu na Mars,“ uviedol Putin v rozhovore v rámci dokumentárneho filmu Andreja Kondrašova.

Putin ďalej avizoval, že lunárny prieskumný program sa zameria na polárne oblasti Mesiaca. „Naši špecialisti sa pokúsia pristáť v blízkosti pólov, pretože existujú dôvody očakávať, že tam je voda. Je tam potrebné urobiť výskum. A odtiaľ sa môže uskutočniť výskum iných planét a vesmíru,“ vysvetlil ruský prezident.


Podľa neho plány na lunárny program zahŕňajú pristávací test na južnom póle Mesiaca naplánovaný na rok 2019, skúšobnú technológiu, ktorá môže byť použitá pre stálu lunárnu základňu v roku 2023 a misiu na odoberanie vzoriek pôdy v roku 2025. Základňa na Mesiaci by mohla byť zriadená v 40. alebo 50. rokoch 21. storočia.

Portál iflscience ale dodáva, že toto vyhlásenie prichádza pred ruskými voľbami, v ktorých má síce Putin veľkú šancu na výhru, no vyhlásenie môže byť súčasťou kampane.

Pozri aj: Slovenka ide na náročnú misiu NASA. Marsonautke bude pri práci asistovať robot vyvinutý na Slovensku

TASR, iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)