Flickr/Lwp Kommunika , CC BY

Matej Mensatoris / / News
Vyjadrenie Stephena Hawkinga k téme mimozemšťanov nadšencov, ktorí netrpezlivo očakávajú ich príchod veľmi nepoteší.

„Prichádzame v mieri.“ Obľúbená hláška sci-fi filmov a pravdepodobne tri slová, ktoré by sme chceli všetci počuť, ak by nás náhodou navštívili mimozemské civilizácie. Téma, ktorá fascinuje vedcov, ale aj laickú verejnosť už celé desaťročia: Sme vo vesmíre sami? Alebo ak nie sme, prečo sme sa s mimozemsťanmi ešte neskontaktovali?

Touto otázkou sa zaoberal aj slávny fyzik Enrico Fermi, jeden z prvých konštruktérov jadrového reaktora a jeden z najväčších vizionárov vo vede. Ak máme technológie na takej vysokej úrovni, skúmame vesmír a okolité planéty, ako je možné, že sa nám nepodarilo nájsť žiadne stopy po existencii mimozemských civilizácií? Aj keď odpoveď na Fermiho paradox nepoznáme, k téme mimozemšťanov sa prednedávnom vyjadril aj jeden z najslávnejších svetových fyzikov – Stephen Hawking. No to, čo uviedol sa vám páčiť asi nebude.

thehipp.org
thehipp.org

Stephen Hawking je zapojený do projektu, ktorý sleduje alebo lepšie povedané – odpočúva vesmír, v snahe zachytiť signály vyslané prípadnými mimozemskými civilizáciami.

„Ako starnem, som čoraz viac presvedčený o tom, že vo vesmíre nie sme sami. Po celom živote premýšľania, teraz pomáham viesť globálne úsilie k odhaleniu pravdy.“ No Hawking razom dodáva, že s prípadným kontaktom by sme mali byť nesmierne opatrní. Podľa neho by sme mali prípadné signály skôr počúvať, ako sa snažiť na ne hneď reagovať.

Podľa slávneho britského vedca totiž mimozemské civilizácie môžu byť na takej nesmierne vyspelej úrovni, že ľudstvo budú pokladať za niečo nepotrebné a zbytočné. Náš stret by mohol dopadnúť podobne, ako keď Cortés prišiel k Aztékom.

„Takíto mimozemšťania budú oveľa silnejší a vyspelejší ako my. Budú nás vidieť asi tak cenných, ako cenné my vidíme obyčajné baktérie“.

Pixabay
Pixabay

Hawking svoj predpoklad stavia na tom, že naša planéta patrí medzi tie „mladšie“ a iné civilizácie vo vesmíre by sa mohli vyvíjať aj o 2 miliardy rokov dlhšie ako my. Keďže ľudia neboli pred dvomi miliardami rokov nič iné ako baktérie, či jednobunkové organizmy, je tu vážny predpoklad, že civilizácie staršie o dve miliardy rokov od našej budú nesmierne vyspelejšie. Preto by sme si mali dať pozor na to, či naozaj chceme, aby sme sa kontaktovali s mimozemšťanmi.

Hawking záverom ale dodáva, že väčšou hrozbou ako teoretický stret s vyspelými mimozemšťanmi, sú pre svet jadrové zbrane, či iné vojenské systémy a nestabilná politická situácia.

Takže, ak náhodou niekedy v budúcnosti zachytíme mimozemské signály, alebo ak náhodou dôjde aj k stretu dvoch diametrálne odlišných civilizácií, našou zbožnou túžbou je, aby sa také stretnutie naozaj začalo slovami „prichádzame v mieri“ a následné pokračovanie sa nepodobalo na film Mars útočí! ale radšej aby mimozemšťania boli citliví a mierumilovní ako E.T.

Pozri aj: Stephen Hawking povedal na adresu Donalda Trumpa iba jednu vetu, ktorá však povedala úplne všetko

interez.sk (Matej Mensatoris) theconversation.com
0
Komentovať (0)