Ilustračné foto: Gleilson Miranda/Secretaria de Comunicação do Estado do Acre [CC BY 2.5 br], via Wikimedia Commons

V budúcnosti si iste premyslí, či sa vydá naprieč ich územím.

V dnešnom, modernom svete ešte stále existuje veľké množstvo ľudí, ktorí v skutočnosti nie sú akoby z tohto storočia. Máme na mysli kmene, ktorých vývin sa v mnohých prípadoch zastavil v dávnej minulosti. Prevažný počet takýchto domorodých kmeňov sa nachádza v Ázii, Afrike a Južnej Amerike. No kontaktovanie izolovaných skupín sa vo väčšine prípadov nevypláca. Dôkazom toho je aj najnovší prípad misionára. 

Steve Campbell, kresťanský misionár pôvodom z amerického štátu Maine práve teraz stojí tvárou tvár obvineniam, ktoré si nepredstavoval ani vo sne. Stalo sa tak v dôsledku jeho nepovoleného vstupu na územie brazílskeho pralesa, ktorý je zároveň teritóriom domorodého kmeňa Hi-Merimã. Na tom by nebolo nič zvláštne, avšak tento kmeň je jedným zo spomínaných, izolovaných.

Misionár čelí vážnym obvineniam a je vypočúvaný Národnou organizáciou domorodcov v Brazílii (FUNAI), podľa ktorej slov môže byť tento muž vo veľmi vážnej situácií v prípade, že sa preukáže jeho vina. „Ak v priebehu vypočúvania dospejeme k zisteniu, že tento muž mal v pláne kontaktovať domorodý kmeň, môžeme to považovať za zločin a pokus o genocídu prostredníctvom ohrozenia bezpečnosti a zdravia kmeňa Hi-Merimã,“ k situácií sa vyjadril Bruno Pereira, generálny koordinátor FUNAI.

S úplnou presnosťou sa nevie povedať, koľko členov tento kmeň má. Podľa posledných správ z roku 1943 sa ich počet pohyboval okolo čísla 1000. Svoje sídla majú situované v okolí rieky Piranhas v Amazónii a sú obzvlášť nekontaktní. Nielen že nemajú záujem o komunikáciu s moderným svetom, ale dokonca ani s okolitými kmeňmi. V dôsledku toho je ich imunita výrazne nevyvinutá a vyhubiť celú ich populáciu by mohla aj pre nás obyčajná chrípka.

Campbell obhájil svoj čin vyjadrením, že prechod zakázaným teritóriom predstavoval jedinú cestu, ktorou sa mohol dostať do svojej finálnej destinácie. Tou mal byť susedný kmeň, Jamamadi s ktorým žije už desaťročia. Zatiaľ sa nevie, či sa dostal aj do priameho kontaktu s členmi kmeňa Hi-Merimã, no po tomto incidente sľúbil, že sa ich územiu bude striktne vyhýbať.

Brazílske domorodé kmene čelia v súčasnosti veľmi vážnej situácii, ktorá sa v danom regióne sveta formuje. Novozvolený prezident Jair Bolsonaro totiž vyslovil svoje nie príliš vľúdne zámery: „V prípade, že sa stanem prezidentom, všetky domorodé územia už viac nebudú existovať.“ Odmieta akékoľvek práva domorodcov a považuje ich za nezmysel, ktorý sa len stavia do cesty ťažbe a agrobiznisu.

V roku 2015 sa pre noviny Campo Grande News vyjadril následovne: „Domorodci nehovoria naším jazykom, nemajú žiadne peniaze, nemajú kultúru. Sú pôvodnými obyvateľmi. Ako je možné, že majú až 13% celkového územia Brazílie?“ Ako realita ukazuje, aj v 21. storočí je veľmi náročné dosiahnuť priznanie ľudských práv pre všetkých obyvateľov Zeme bez výnimky.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články