foto: Pixabay

Ďalší koniec sveta máme za sebou. Dúfame, že každý prežil bez ujmy.

Nesmejte sa ale. Ešte nás ich zopár čaká, kým skutočne nadíde koniec civilizácie. Najprv sa pozrieme na to, čo všetko sme už prežili. Pridáme však aj zopár dátumov, ktoré máme ešte len pred sebou. Ďalší koniec sveta príde čoskoro.

Koniec sveta v minulosti

Čo všetko sme už prežili?

Zmienky o konci sveta sa pravidelne objavujú každých niekoľko rokov naprieč celou históriou. Len v našom letopočte sa už v roku 66 báli, že koniec sveta sa blíži. Zámienka sa nájde vždy. Napríklad v roku 1000 pápež Sylvester II. predpovedal, že v ten rok nastane mileniálna apokalypsa. V roku 1524 skupina londýnskych astrológov zas predpovedala, že koniec sveta začne potopou v Londýne. V záujem zachrániť sa opustilo svoje domovy 20-tisíc Londýnčanov. Zoznam dátumov je dlhý, zameriame sa preto na tie najbližšie dátumy.

December 1954, mimozemšťania

V tomto roku údajne mimozemšťania poslali žene v domácnosti, Dorothy Martinovej správu, že koniec sveta nastane 21. decembra po veľkej potope. Zrejme trpela psychickým ochorením, alebo nedostatkom pozornosti od klebetných susediek.

Január 1974, kométa Kohoutek

David Berg, hlava sekty Children of God (Božie deti), predpovedal kolosálny koniec sveta. Príčinou mala byť kométa Kohoutek, ktorá svoje pomenovanie dostala po českom astronómovi Lubošovi Kohoutkovi, ktorý ju objavil v roku 1973.

1982, prírodné katastrofy

Na tento rok pripadá hneď niekoľko koncov sveta. Tara Centers predpovedala príchod Krista, John Gribbin zas tvrdil, že konštelácia hviezd zapríčiní veľké prírodné katastrofy, napríklad ničivé zemetrasenie, ktoré zasiahne San Andreas.

pixabay.com

Jedenásty september 1988, dobrý obchod

Za touto predpoveďou stojí Edgar C. Whisenant, ktorý napísal knihu 88 dôvodov, prečo koniec sveta nastane v roku 1988. Ani jedna z jeho predpovedí sa však nenaplnila, stanovil preto ďalší dátum, a to 30. september 1989. Aj keď mu predpoveď nevyšla, obchod áno. Zo svojej knihy predal vyše 4,5 milióna výtlačkov.

Apríl 1990, nukleárna katastrofa

Prorokyňa Elizabeth Clare predpovedala, že tento rok začne nukleárna vojna, ktorá skončí o 12 rokov neskôr. Jej nasledovníci sa preto bohato zásobili potravinami a zbraňami. Neskôr, keď jej predpoveď nevyšla, jej lekári diagnostikovali epilepsiu a Alzheimerovu chorobu.

pixabay.com

December 1996, vesmírne lode

Médium z Kalifornie, Sheldan Nidle tvrdil, že koniec sveta nastane práve tento rok, s príchodom 16 miliónov vesmírnych lodí s anjelmi. Viac netreba dodávať.

Marec 1997, samovražda

Tento prípad patrí medzi najznámejšie. Vodca kultu Marshall Applewhite presvedčil 38 členov kultu, že kométu Hale-Bopp budú prenasledovať mimozemšťania a jediný spôsob ako uniknúť pred istým zánikom je samovražda. Tá im mala zabezpečiť posun na vyšší level ľudskej existencie.

Júl 1998, vojna svetov

Opäť sú na vine mimozemšťania, ktorí sa mali vylodiť na Zemi a vyvraždiť veľkú časť ľudstva. Prežili by len členovia sekty Church of the SubGenius, samozrejme len tí, ktorí platia členské príspevky.

2000, opäť to milénium

Na rok 2000 bolo predpovedí toľko, ako na žiaden iný rok. Jedna z nich predpovedala útok počítačového vírusu, ktorý by zničil celú spoločnosť. V ďalšej mal vďaka ekonomickému chaosu povstať Antikrist a na tento rok predpovedal koniec dokonca aj Isaac Newton.

December 2012, asteroid Nibiru

Tento rok to Zem nemala mať ľahké. Zničiť nás mal asteroid Nibiru, mimozemšťania či supernova. Mnoho ľudí sa odvolávalo na Mayský kalendár. NASA však tvrdí, že nič z toho jednoducho nie je možné.

pixabay.com

September 2017, zas Nibiru

Ten asteroid si teda nedá povedať. Ale my sme to opäť prežili.

A čo nás ešte čaká a zrejme minie? Koniec sveta v budúcnosti

December 2020, zrážka s planétou

Zase december? Tentoraz to však nebude Planéta X ani Nibiru, ale iná záhadná planéta, Sedna, ktorá sa podľa istého pána Jacksona pohybuje niekde v okolí Neptúnu. V roku 2020 by do nás mala naraziť a zničiť všetko živé. Iná teória zas tvrdí, že to bude Zem, ktorá do niečoho narazí. Vyberte si.

2060, Isaac Newton, keď už rok 2000 nevyšiel

Aj keď sa preslávil najmä v oblasti fyziky, predpovedal aj zopár koncov sveta. Ten ďalší by podľa neho mal nastať v roku 2060, čo vyčítal z knihy proroka Daniela.

2240, Talmud

Podľa Talmudu by v tento rok mal zostúpiť na Zem mesiáš a o tisíc rokov neskôr bude planéta zničená. V roku 2240 však svet neskončí, vtedy nastane len začiatok konca. Definitívny zánik nastane v roku 3240.

pixabay.com

3797, Nostradamus

Aj Nostradama musíme spomenúť. Ten spomenul dátum konca sveta v liste svojmu synovi.

5079, baba Vanga

Ak neviete, o koho ide, je to slepá liečiteľka a vedma z Bulharska, ktorá zomrela v roku 1996. Aká štedrá žienka, že nás nechá žiť ešte tak dlho. Potom sa však ľudstvo rozhodne, že je čas prekročiť hranice vesmíru.

11120, posledný človek

Istý kanadský filozof, John A. Leslie si myslí, že v tomto roku sa narodí posledný človek na Zemi. Potom nastane koniec.

Kedy bude najbližší koniec sveta?

Nejak sme to doteraz prežili, hádam prežijeme aj ďalšie konce sveta. Ten najbližší nás čaká už o tri roky.

Pozri aj: Koniec sveta sa opäť nekonal. Toto odkazuje NASA tým, ktorí tejto teórii skutočne verili

idnes, wikipedia
0
Uložiť článok
Komentovať