Foto: NASA, Public domain, via Wikimedia Commons

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba disponuje iba jedným SSD.

Najlepší ďalekohľad na svete je v ostrej prevádzke. Na Zem posiela snímky vesmíru v doteraz nevídanej kvalite a je to nepochybne veľký úspech. Pri celkovej sume 10 miliárd dolárov ide o veľmi nákladný projekt a viacerých ľudí preto prekvapilo, že ďalekohľad disponuje úložiskom o veľkosti iba 68 GB. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál vtm.zive.cz, ktorý čerpal informáciu z webu IEEE.org, tak ďalekohľad má jeden SSD disk o už spomínanej veľkosti 68 GB, ktorú vyčerpá približne za jeden deň. Znamená to, že každý deň prichádza ku prepísaniu takmer všetkých dát.

57 GB denne

Za deň totiž ďalekohľad vyhotoví zábery o veľkosti až 57 GB. Pre porovnanie, Hubblov teleskop zvláda za deň asi 2 GB fotiek. Inžinieri predpokladajú, že disk bude mať životnosť asi 10 rokov v tejto kapacite, ktorá potom klesne na 60 GB. Pokles o 8 GB spôsobia poškodené sektory na disku.

Kapacita na úrovni 68 GB nám môže pripadať skutočne malá, keďže nové prémiové smartfóny disponujú úložiskom aj 512 GB, čo je približne 7-násobne viac.

Treba si však uvedomiť, že s vývojom ďalekohľadu sa začalo v roku 2003, čiže takmer 20 rokov dozadu, kedy veľkosť 68 GB bola viac ako dostačujúca. Nehovoriac o tom, že SSD neboli vôbec bežné ako je tomu dnes.

Má množstvo bezpečnostných prvkov

Mimochodom, použitý SSD disk nie je bežným, ako ste možno aj vytušili. Má množstvo ochranných prvkov ako je pokročilá redudancia, alebo protiradiačná ochrana.

Získané dáta ďalekohľad posiela na Zem v pásme Ka-band (až 25,9 GHz) o rýchlosti 28 Mb/s. Sťahovanie dát prebieha dvakrát denne a celkovo zaberá až 8 hodín, pri ktorých sa stiahne 57 GB zaznamenaných dát.