Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba na novej snímke detailne zachytil planétu Neptún a jeho jemné prašné prstence, čo sa nepodarilo už celé desaťročia. Foto: TASR/AP

Astronómom sa naposledy podarilo vidieť najvzdialenejšiu planétu Slnečnej sústavy tak detailne v roku 1989, keď okolo nej preletela kozmická sonda Voyager 2.

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba (JWST) na novej snímke detailne zachytil planétu Neptún a jej jemné prachové prstence, čo sa nepodarilo už celé desaťročia. V stredu to oznámili predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Astronómom sa naposledy podarilo vidieť najvzdialenejšiu planétu Slnečnej sústavy tak detailne v roku 1989, keď okolo nej preletela kozmická sonda Voyager 2.

Mark McCaughrean z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) uviedol, že schopnosť JWST zhotovovať infračervené zábery poskytla úplne nový pohľad na atmosféru Neptúna. Ďalekohľad podľa neho pri zhotovovaní snímky „odfiltroval všetko žiarenie a pozadie“ tak, že vedci teraz môžu začať skúmať zloženie atmosféry tejto planéty.

Nové snímky zachytávajú planétu ako sivobielu

Na predchádzajúcich záberoch, ktoré boli zhotovené Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom, má Neptún tmavomodrú farbu, čo je spôsobené prítomnosťou metánu v jeho atmosfére. Nové snímky z JWST však zachytávajú planétu ako sivobielu.

Kombosnímka zobrazuje rôzne fotografie planéty Neptún, ktoré zhotovili kozmická sonda Voyager 2 v roku 1989 (vľavo), Hubblov ďalekohľad v roku 2021 (uprostred) a ďalekohľad Jamesa Webba v roku 2022 (vpravo). Foto: TASR/AP

Ďalekohľad tiež zachytil aj sedem zo 14 doteraz známych Neptúnových mesiacov. Jedným z nich je veľký mesiac Triton, ktorý je väčší ako trpasličia planéta Pluto.

JWST začal fungovať vlani v decembri vo vzdialenosti približne 1,6 milióna kilometrov od Zeme. NASA jeho prvé zábery zverejnila v júli.