foto: Archív TASR - Milan Kapusta

Najnižšie veľhory sveta ukrývajú mnoho zaujímavostí. Čo všetko o nich viete?

Neexistuje Slovák, ktorý by nepoznal Vysoké Tatry. Každý vie, aký je ich najvyšší vrchol, ako vyzerá Štrbské pleso, či to, že na Lomnický štít sa dá dostať lanovkou. Naše najvyššie pohorie je súčasne najnižšími veľhorami sveta, na ktoré však môžeme byť hrdí. Tvoria hranicu medzi Slovenskom a Poľskom, majú rozlohu 341 km², z toho 260 km² na území našej krajiny.

Kvíz o Vysokých Tatrách

Toto sú všeobecné informácie, poďme sa však pozrieť na menšie „pikošky“ či zaujímavosti, o ktorých ste dodnes možno ani len netušili.

Viete, v ktorom roku postihla Vysoké Tatry jedna z najväčších kalamít?

Silná víchrica udrela 19. novembra v roku 2004 a na rozlohe 12 600 hektárov zničila 3,5 milióna kubických metrov dreva.

Viete, pod akým štítom sa nachádza Tatranská Lomnica?

foto: Pixabay

Ktorý je tretí najvyšší vrch Vysokých Tatier?

foto: Pixabay

Je to Ľadový štít s nadmorskou výškou 2 627 m hneď po Lomnickom štíte s nadmorskou výškou 2 634 m a Gerlachovskom štíte, ktorý má 2 655 m.

Je tento výrok pravdivý? "Kamzík vrchovský tatranský žije len vo Vysokých a Nízkych Tatrách"

foto: Pixabay

Je to tak. Tento druh kamzíka je endemit.

Pod Tatrami sídli aj známy slovenský liehovar GAS Família. Keďže vedia, že voda a jej zloženie ovplyvňujú chuť nápojov, na výrobu svojich produktov používajú práve vodu z tatranských prameňov. Viete, v ktorom meste sa spomínaný liehovar nachádza?

foto: Pixabay, GAS Família

Liehovar GAS FAmília používa na výrobu svojich nápojov pramenitú vodu z tatranských horských prameňov. Počas svojej cesty z Belianských Tatier až do Ľubovnianskej kotliny je filtrovaná cez horniny datované do obdobia paleogénu a kvartéru a zároveň obohacovaná o jedinečné minerálne zloženie. Geologické výskumy len potvrdzujú jej výnimočnosť. Výsledkom je krištáľovo čistá voda bez akýchkoľvek nežiaducich látok, rozpustných solí, organických a bakteriálnych zložiek. Viac o výrobe nápojov od Famílie sa dočítate na ich stránke familiapremium.sk

Viete, ktorý skanzen je na fotografii?

Autor: Miro SvorcVlastné dielo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Ľubovniansky skanzen je národopisná expozícia v prírode, ktorá predstavuje kultúrne hodnoty etnicky zmiešaného regiónu severovýchodného Spiša a severozápadného Šariša, kde po stáročia vedľa seba žili Slováci, Nemci, Rusíni, Gorali a Židia.

Viete, koľko plies sa nachádza vo Vysokých Tatrách na slovenskej strane?

foto: Pixabay

V Západných Tatrách je na slovenskej strane 20 jazier no vo Vysokých Tatrách je ich 85. V poľských Tatrách okolo 40.

Viete, ktorá chata je vo Vysokých Tatrách najvyššie položená?

foto: Pixabay

Chata pod Rysmi je najvyššie položenou (2250 m) a najmladšou tatranskou chatou, ktorá bola postavená v roku 1933.

Ktorý z týchto vodopádov je najvyšší?

foto: Jerzy Opioła [GFDL], Wikimedia Commons (ilustračné)

Nachádza sa v Kôprovej doline, je vysoký približne 80 m (niektoré zdroje uvádzajú 90 m). Kmeťov vodopád je najvyšší vodopád ako vo Vysokých Tatrách, tak na celom Slovensku.

V ktorom roku vznikol TANAP (Tatranský národný park)?

foto: Pixabay

Bol založený 1. januára 1949 a o päť rokov neskôr sa vytvoril národný park aj na poľskej strane Tatier s názvom Tatrzański Park Narodowy. Spolu s poľským národným parkom sú Vysoké Tatry od roku 1993 Biosferickou rezerváciou UNESCO. Je najstarším národným parkom na Slovensku.

Tento kvíz vznikol v spolupráci s GAS Família
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )