S rozvojom vedy a techniky sa naša planéta zásadne zmenila. Elektrická energia spôsobila, že sme navždy porazili tmu a Zem sa rozsvietila. S vynálezom žiarovky, koncom 19. storočia sa dosiahol stav, aký tu nebol tisícročia. Začali sme osvetľovať miestnosti, budovy či ulice či verejné priestranstvá. Je pravdou, že aj pred vynálezom žiarovky sme si dokázali svietiť, napríklad pomocou ohňa či lámp, no až po vzniku tohto prevratného vynálezu sme začali svietiť na masovej a globálnej úrovni.
Dnes, v 21. storočí je pre nás samozrejmé, že akonáhle nastane tma, či aspoň prítmie, stlačíme vypínač a svietime. Veľké svetové metropoly sú celé noci osvetlené a začal sa objavovať pojem svetelný smog. Viaceré štúdie ukazujú, že nadmerné množstvo svetla najmä vo večerných hodinách negatívne vplýva na tvorbu hormónu sérotonínu a ľudia tak majú problém so spánkom.
Ako by vyzeralo keby sme na celom svete na jeden deň zhasli všetky svetlá? Pozrite sa na to v našom najnovšom videu:
Pozrite si aj naše staršie videá:
Viac podobných videí nájdeš na našom YouTube kanáli.
Odborník na maloobchod: Vlna prepúšťania a zatvárania obchodov porastie, Slovensko zaplavujú diskonty
James žije na Slovensku už 27 rokov: Zabíjačka je moja obľúbená tradícia, ceny začínajú byť nepríjemné
Rastislav Káčer v 1 na 1: Ficovi ľudia sú prisatí na štátnom cecku. K Slovensku sa správajú ako k vojnovej koristi
Desivá havária parníka General Slocum, voda bola plná utopených detí a žien. Tragédiu prekonal až 11. september















Nahlásiť chybu v článku