branči / / Série
Čítanie kníh sa zo spoločnosti pomaly, ale isto vytráca.

Áno je pár čudákov a hipsterov čo sa v autobusoch tvária, že čítajú Dostojevského, ale v skutočnosti určite myslia na svoj obľúbený seriál. Tieto fakty o knihách a ich čítaní vás presvedčia, že ak nečítate knihy, robíte tú najlepšiu vec vo svojom živote.

Len 36 percent študentov ôsmeho ročníka číta bez problémov.

reading-fact5
flickr.com

Tak toto je prvý dôvod, prečo sa je lepšie pozerať do monitoru, alebo na televíziu. Veď schopnosť dobrého čítania u detí je úplne bezvýznamná.

Negramotní ľudia v produktívnom veku sú odkázaní na minimálnu mzdu.

knihy (5)
tyden.cz

Ľudia, ktorí nevedia čítať, či písať, to majú v živote veľmi ťažké. Toto ale každý vie. Ďalší fakt, ktorý dokazuje, že je lepšie, ak si na knižkách neprecvičíš svoje schopnosti.

Je vedecky dokázané, že čítanie kníh znižuje riziko Alzhaimera.

scemuach.cl
scemuach.cl

Ak chcete, aby vo vašom živote figuroval tento známy nemec, knižky rovno zahoďte do koša.  Podľa výskumu je pravdepodobnosť až 2,5x nižšia, ale to je asi zanedbateľné. Veď v televízii určite čoskoro pôjde reklama na voľáky nový liek.

Čítanie kníh je terapeutické. Pomáha predchádzať stresu a vyrovnať sa s prudkými životnými zmenami.

knihy (7)
huffingtonpost.com

Psychológ Cristel Russel dokázal, že čítanie kníh pomáha ľudskej psychike. Ak máte ťažké obdobie, siahnite radšej po knihe, ako po španielskej telenovele v televízii.

Čítanie zlepšuje pamäť.

knihy (6)
bookboon.com

Keď čítate čokoľvek, mozog si automaticky vytvára priestor, kam túto informáciu uloží. Všetky tieto informácie nosíte navždy so sebou a raz v živote si na ne možno spomeniete. Ale načo zaťažovať svoj mozog takýmito zbytočnosťami, všakže?

Knihy vás robia sexi.

knihy (1)
obsoletereader.blogspot.sk

Keď už nič, tak toto vás musí presvedčiť. Na túto zaujímavosť prišla spoločnosť North by North Western. V ich prieskume zistili, že muži, ktorí čítajú knihy, sú pre ženy oveľa príťažlivejší. No ale kto by už len toto chcel…

Beletria zvyšuje empatiu.

knihy (4)
blog.nebraskachildren.org

Univerzita v Buffale dokázala, že čítaním beletrie sa u človeka výrazne zvyšuje empatické cítenie. Keď sa dokážete poriadne vcítiť do deja a osudov hlavných postáv, dovoľuje vám to spoznať úplne nové pocity a emócie. Ale načo sa starať o druhých, keď večer dávajú Farmár hľadá ženu. Pri tom sme až príliš empatickí…

Čítaním zdokonaľujete svoje gramatické schopnosti.

knihy (8)
twisty.blog.rs

Je úplne logické, že tieto dve veci idú spolu ruka v ruke. Keď čítate, podvedome si všímate tvrdé, či mäkké i v rôznych slovách. Vnímate umiestnenie čiarok v dlhších súvetiach a podobne. A tieto základné veci sa isto zídu nám všetkým.

Knihy ponúkajú všeobecný rozhľad, zlepšujú slovnú zásobu, predstavivosť a fantáziu.

knihy (2)
telegraph.co.uk

Mať všeobecný rozhľad o všelijakých témach je v dnešnej dobe znakom inteligencie. Slovná zásoba, predstavivosť a fantázia, to sú dôležité aspekty, ktoré by sme mali u detí rozvíjať už odmalička. Alebo môžete svoje dieťa posadiť pred rozprávky v televízii a vy máte aspoň na hodinu pokoj. To je vlastne lepšia možnosť.Komentovať (0)