Foto: TASR - Jaroslav Novák, SITA - Milan Illík

Základňa okolo Igora Matoviča sa zmenšuje.

Už je zvykom, že ľudia bývalého hnutia OĽANO sa pravidelne menia, zväčša sa to však deje pred voľbami. Dnes však svoj odchod na facebooku ohlásila Mária Šofranko, ktorá bola v parlamentných voľbách v roku 2020 jednotkou na kandidátke. Spolu s ňou odchádzajú ďalší. Dôvodom majú byť nezhody o fungovaní hnutia.

Ukončujú členstvo

„Po viacerých neúspešných pokusoch o zmenu fungovania v rámci hnutia Slovensko (bývalé OĽANO), sme sa rozhodli ukončiť členstvo a spoluprácu s hnutím Slovensko pod vedením Igora Matoviča,“ oznámila Šofranko na svojom facebooku.

Dôvodom je podľa nej chýbajúci kritický prístup a ochota férovo diskutovať o nepríjemných témach. „Tými sú najmä nedotiahnutá kampaň, netransparentné skladanie kandidátky a nepriaznivý výsledok parlamentných volieb, politická izolácia hnutia a nepremyslené kroky vedenia, ako napríklad uponáhľaná zmena názvu hnutia,“ prezradila.

Ďalej dodala, že osoby, ktoré sa rozhodli z hnutia vystúpiť, sa jeho členmi stali preto, aby sa zasadilo o rozvoj a zlepšovanie života na Slovensku, ako aj očistu verejného života. V poslednom roku však politika hnutia Slovensko prepadla populizmu, konfliktnosti a politickému obchodovaniu.

„Vedenie hnutia žiaľ nie je otvorené diskusii a kritické pripomienky ignoruje alebo bagatelizuje. Z autentického protikorupčného hnutia sa tak stalo prostredie, kde prevládajú individuálne záujmy, v ktorom o všetkom rozhoduje pár spriaznených ľudí a nefunguje vnútorná kontrola,“ uviedla v statuse.

Šofranko zdôraznila, že ľudia s inými názormi nie sú nepriateľmi a že tí, ktorí odchádzajú, považujú sa dôležitú spoluprácu a slušnú diskusiu. Posledné rozhodnutia a kroky vedenia však naznačujú, že hnutie nemá záujem dávať priestor ľuďom s výsledkami a kritickým myslením. Preto dnes požiadali o ukončenie členstva v hnutí Slovensko.

Zoznam odchádzajúcich členov:

  • Peter Kremský, bývalý poslanec a predseda Výboru pre hospodárske záležitosti NR SR;
  • Mária Šofranko, bývalá poslankyňa a podpredsedníčka Výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport NR SR;
  • Veronika Gmiterko, bývalá generálna tajomníčka služobného úradu Ministerstva financií SR;
  • Vojtech Tóth, bývalý poslanec NR SR a komunálny poslanec;
  • Peter Liba, bývalý poslanec NR SR a komunálny poslanec;
  • Ján Marosz, bývalý poslanec NR SR a bývalý riaditeľ Slovenského pozemkového fondu;
  • a ďalší bývalí poslanci a členovia, ktorí nechcú byť menovaní.
Uložiť článok

Najnovšie články