Foto: Wikimedia, Google Earth

Koniec jadrového programu Severnej Kórey prišiel rýchlo a prekvapil celý svet. Aká je skutočná príčina tohto kroku?

V piatok sa celý svet potešil skvelej správe z Kórejského polostrova. Diktátor Kim Čong-un ukončil jadrový program KĽDR a spoločne s juhokórejským prezidentom hovoria, po dlhých 65 rokoch, o mierovej dohode. Jedno však svetu nejde do hlavy. Prečo práve teraz, a tak náhle? Veď ešte prednedávnom sa svet pri testoch balistických striel obával tretej, tentokrát jadrovej svetovej vojny. Čínski geológovia prichádzajú s vysvetlením. A je poriadne desivé. 

Severná Kórea testovala svoje jadrové rakety z hlavného výskumného centra nazývaného Punggye-ri. Kim Čong-un vyhlásil, že toto centrum v rámci celkovej denuklearizácii krajiny zatvorí, aby tak roztopil ľady medzi Severnou a Južnou Kóreou. Je to ale pravý dôvod? Čínski geológovia si myslia, že nie. V Punggye-ri podľa nich mohlo dôjsť k obrovskej katastrofe.

Foto: Wikimedia

Podľa výskumu geológov z čínskej University of Science and Technology sa vrch Mantapsan, týčiaci sa nad výskumným centrom Punggye-ri, pri poslednej balistickej skúške pravdepodobne zrútil. Celá oblasť sa tak stala nestabilnou a pre ďalšie jadrové skúšky nevhodnou lokalitou. Navyše je možné, že pri incidente z jesene 2017 došlo k úniku rádioaktívnych látok.

Pri teste jadrovej rakety sa uvoľňuje ohromné množstvo energie a tepla. Test zo septembra 2017 bol v Severnej Kórei doposiaľ najväčší. KĽDR vtedy vypustila raketu so silou 100 kiloton TNT, čo je niekoľkonásobne viac, ako jadrová bomba zhodená v roku 1945 na japonskú Hirošimu. Po samotnom teste boli v oblasti nasledujúce týždne zaznamenané štyri zemetrasenia. To prvé len niekoľko minút po samotnom vypustení rakety. A práve to by mohol byť skutočný dôvod konca jadrového programu v Severnej Kórei.

Foto: Pixabay

Čínskym geológom sa skúmaním seizmických údajov a satelitných snímok podarilo zistiť, že zemetrasenia v Severnej Kórei neboli spôsobené prirodzenými tektonickými procesmi, ale človekom. Konkrétne obrovskou uvoľnenou energiou pri poslednej jadrovej skúške KĽDR. Čínski geológovia si tak myslia, že výskumné centrum Punggye-ri a jeho okolie sa stali tak nestabilným územím, že akékoľvek ďalšie aktivity by mohli viesť k obrovskej katastrofe.

Odborníci sa obávajú, že k istej environmentálnej katastrofe už pri zemetraseniach z jesene 2017 došlo. Je totiž možné, že z výskumného centra unikli do okolia rádioaktívne látky. Čínski vedci síce v pohraničnej zóne so Severnou Kóreou nič nenašli, no ich obavy to nezmylo. Prízvukujú, že v monitorovaní okolia Punggye-ri, je potrebné pokračovať.

Pozri aj: Trvala len 38 minút. Toto bola úplne najkratšia vojna v dejinách ľudstva

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články