Foto: cmse.gov.cn

Ak v najbližších mesiacoch uvidíte na nebi padať hviezdu, je reálna šanca, že sa výnimočne nejedná o hviezdu, ale o čínsku vesmírnu stanicu.

Kontakt sa z doposiaľ nezistených príčin prerušil už v priebehu minulého roka. Vtedy však bolo ešte priskoro polemizovať o tom, aký osud túto vesmírnu stanicu čaká a či sa kvôli nej treba znepokojovať. Postupne si však začali byť čínski vedci čoraz istejší, že sa naplní scenár, ktorého sa najviac obávali – nekontrolovateľná vesmírna stanica Tiangong-1 sa závratnou rýchlosťou rúti k Zemi a jej dopad môžeme očakávať už onedlho.

Podľa najnovšieho vyhlásenia astrofyzika z Harvardu Jonathana McDowella pre magazín The Guardian naberá vesmírna stanica Tiangong-1 neustále na rýchlosti a jej kolíziu so Zemou preto môžeme očakávať už v nadchádzajúcich mesiacoch. Ako sám povedal: „Dopad očakávame niekedy v období konca roku 2017 a začiatku roku 2018„.

Vesmírna stanica Tiangong-1 bola uvedená do prevádzky v roku 2011 ako jeden z najambicióznejších čínskych vesmírnych projektov. Jej cieľom totiž nebolo iba sprostredkovávať čínske záujmy vo vesmírnom závode s ostatnými svetovými veľmocami, ale aj názorne ukázať celému svetu, aký technologicky pokročilý stroj je Čína schopná skonštruovať. Samotná čínska vesmírna agentúra CNSA ju dokonca pomenovala ako „Nebeský palác“, ktorý mal byť schopný vykonávať nespočetné množstvo úkonov.

cmse.gov.cn

Ako sa však hovorí – kto vysoko skáče, hlboko padá. S veľkým smútkom tak CNSA minulý rok oznámila úplnú stratu kontaktu so stanicou. Toto oznámenie definitívne potvrdilo špekulácie expertov z iných krajín, ktorí už dlhší čas pozorovali veľmi zvláštne správanie a trajektóriou stanice Tiangong-1. S oznámením o strate kontaktu sa však okamžite vynorili aj obavy z toho, či nás padajúce trosky nemôže ohroziť.

gscss.org

Hoci nás špecialisti ubezpečujú, že trosky spadnú do oceánu a nielen že nikoho nezrania, ale ich ani nebude vidno dopadnúť, stále existuje šanca, že jedna „zblúdilá“ troska môže dopadnúť do obývanej oblasti. Predpovedanie miesta dopadu je totiž sťažené samotným faktom, že stanica je úplne nad trajektóriou jej pádu, a tak budú mať úplnú kontrolu poveternostné podmienky. Dokonca aj minimálna zmena v predpokladanom počasí tak môže kompletne zmeniť miesto dopadu. Podľa McDowella zhorí väčšina trosiek v atmosfére, no tie väčšie, s hmotnosťou nad 100 kg, sa cez ňu zrejme dostanú a plnou silou dopadnú na povrch.

Ostáva nám teda iba dúfať, že meteorológovia sa tentoraz vo svojej predpovedi nezmýlili a trosky dopadnú presne tam, kam si to všetci želáme – do mora ďaleko od ľudí.

Pozri aj: Práve teraz: Ex-hurikán Ophelia zasiahne dnes Britské ostrovy zničujúcou silu. Vietor bude dosahovať miestami rýchlosť až do 200 km/h

independent.co.uk

 

Uložiť článok

Najnovšie články