ilustračné foto: Pixabay

Hurikán Ophelia včera začal degradovať. Dostal sa nad chladnejšie vody Atlantického oceána a prestal mať tropické vlastnosti.

Hurikán tak rýchlo zdegradoval z intenzity hurikánu 3. kategórie na 2. kategóriu a v priebehu noci na hurikán 1. kategórie. Hurikán aktuálne degraduje na úroveň tropického cyklónu, čo značí priemernú rýchlosť vetra od 63 do 117 km/h, no nárazy vetra budú ešte intenzívnejšie.

Na juhu Írska môžu popoludní nárazy vetra dosahovať ojedinele rýchlosť až cez 190 km/h, čo je po prepočte cez 50 m/s. Takéto nárazy vetra budú mať doslova deštrukčné účinky.

Podvečer by mal najsilnejší vietor fúkať v okolí Dublinu s nárazmi cez 160 km/h.

Problém spôsobí aj priemerná rýchlosť vetra, ktorá sa bude pohybovať na juhu a východe Írska a podvečer aj na západe Anglicka a Walesu od 70 do 100 km/h. Takýto vietor totiž bude tlačiť vodu z oceánu cez ústia riek do vnútrozemia. Najmä v pobrežných oblastiach tak hrozia povodne.

V priebehu dnešného dňa tropický cyklón ďalej zdegraduje na post-tropický cyklón a bude sa pohybovať smerom nad Severné more. Výstraha 3.stupňa platí v celom Írsku. Situáciu budeme na našom webe sledovať celý deň.

Viac info o počasí nájdete na imeteo.sk

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy