Foto: Facebook (sLOWbar)

Alternatívne ekologické čistiace prostriedky, ktoré čistia domácnosť a nešpinia životné prostredie.

Každý má vlastnú upratovaciu rutinu – niekto riadi každý deň, niekto má zaužívanú upratovaciu sobotu, no a niekoho domácnosť znesie čistenie aj raz za dlhšie obdobie. Vyklopíte škodlivé chemikálie a získate čistý dom. Revolúcia začína doma! Môžete používať šetrnejšie čistiace prostriedky. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Mnohé z bežne používaných výrobkov obsahujú neuveriteľne ťažké chemikálie, ktoré sú nebezpečné pri požití, dotyku alebo vdýchnutí. A mnohé z nich nie sú potenciálne nebezpečné len pre nás. Prechádzajú vodnými cestami do odpadových vôd, kde sa stávajú mimoriadne škodlivými pre životné prostredie.

Ak chcete šetrné a neškodné čističe, nemusíte pritom siahnuť za podomácky vyrobenou čistiacou „polievkou“, v tomto prípade stačí, ak spravíte zopár kliknutí a šetrné čistiace prostriedky vám dovezú priamo domov. O tom, že ekologickú čapovanú drogériu si môžete objednať aj cez internet (napríklad cez eshop sLOWbar), sme už písali. Teraz si môžete pozrieť niekoľko šetrných alternatív k bežným čističom plných tvrdých chemikálií.

Univerzálny čistiaci prostriedok (Tangerínka)

Foto: interez.sk

Čistiace prostriedky značky PÁNBACH sú vyrobené z čisto prírodných surovín. Pri ich výrobe je využívaná technológia, ktorú výrobcovia nazývajú moderná alchýmia – aniónové, katiónové a neiónové povrchovo aktívne látky – vytvárajú silné polarizované ióny aktívnych látok, ktoré potom ľahko prenikajú medzi častice nečistôt a dôkladne ich odstránia z akéhokoľvek povrchu. Sú 100 % biologicky rozložiteľné, takže ani pri svojej vysokej účinnosti nezaťažujú životné prostredie.

Okrem toho, že spoľahlivo vyčistí nečistoty, odstráni prach, mastnotu, fľaky, zvyšky mydla aj vodný kameň, jeho ďalšou obrovskou výhodou je, že neničí baktérie v čističkách odpadových vôd. Dokonca si ním môžete umyť ovocie či zeleninu. S ktorým iným čistiacim prostriedkom by ste to spravili?

Mnohých poteší aj fakt, že jeho receptúra nebola testovaná na zvieratách. Vonia prirodzene citrónovo s prímesou borovice vďaka prírodným esenciálnym olejom.

Čistiaci prípravok na riady

Foto: Facebook (sSLOWbar)

Je vyrobený z čisto prírodných surovín, odstraňuje účinne mastnotu aj zaschnuté zvyšky jedla a taktiež ním môžete umyť ovocie aj zeleninu.

Aj v tomto prípade sa pri jeho výrobe využíva technológia zvaná moderná alchýmia a je 100 % biologicky rozložiteľný, takže nezaťažuje životné prostredie. Neničí baktérie v čističkách odpadových vôd a jeho receptúra nebola testovaná na zvieratách. Jeho vôňa je jemne citrónovo-borovicová.

Tekutý prací prostriedok

Foto: interez.sk

Je vhodný pre bavlnu, hodváb, vlnu aj syntentické materiály a mikrovlákna.  Aj v tomto prípade ide o prostriedok vyrobený z čisto prírodných surovín. Je 100% biologicky rozložiteľný, takže nezaťažuje životné prostredie a pri jeho výrobe je využívaná už spomínaná technológia – moderná alchýmia.

Neničí baktérie v čističkách odpadových vôd, jeho receptúra nebola testovaná na zvieratách. Vonia inak, ako sme pri pracích práškoch zvyknutí – jeho vôňa je jemná, príjemne citrónovo-borovicová.

Univerzálny čistič krém+

Foto: interez.sk

Je vhodný na každodenné čistenie sprchy, vane, umývadla či kachličiek. Môžete ho používať na čistenie bežných domácich priestorov, ako je napríklad kúpeľňa alebo kuchyňa. Je vyrobený zo zložiek, ktoré sú biologicky rozložiteľné nad hranicu 90 %. Pozitívnym faktom je, že jeho receptúra nebola testovaná na zvieratách. Jeho vôňa je príjemná, pripomína skôr jemnú avivážovú vôňu, než vôňu čističa na umývadlo.

Čistič na okná/zrkadlá

Foto: interez.sk

Môžete ho používať na každodenné použitie na okná, sklá, zrkadlá, lustre – jednoducho na všetky sklenené povrchy. Povrch vyčistí a zanechá ho lesklý, bez čmúh a to aj bez oplachovania. Neničí baktérie v čističkách odpadových vôd, použité zložky sú biologicky rozložiteľné nad úroveň 90 %. Pozitívom je, že jeho receptúra nebola testovaná na zvieratách. Nevonia po alkohole, ako väčšina čističov na okná, jeho vôňa pripomína jemnú avivážovú vôňu.

Ako bonus pridávame aj čistiace prostriedky, ktoré síce nie sú určené na čistenie domácnosti, no udržujú v čistote naše ruky a zuby. Rovnako ako predchádzajúce čističe, aj tieto si môžete nechať načapovať a priniesť k vám domov.

Organické tekuté mydlo na ruky – Olivovník

Foto: interez.sk

Využíva oleuropeín, ktorý sa nachádza len v olivovom oleji a olivových listoch. Účinkuje silne antioxidačne a stimuluje regeneráciu buniek. Obsahuje zdraviu prospešné nenasýtené mastné kyseliny (asi 60-80%), vitamíny A, D, E a K. Nevysušuje ruky, naopak, vďaka spomínaným vitamínom má na pokožku priaznivé účinky.

Dôležité však je aj to, že rovnako priaznivo pôsobí aj na životné prostredie. Neobsahuje sulfáty, glykoly, silikóny, ropné deriváty, živočíšne tuky, parabény, konzervačné látky, syntetické farbivá či parfumácie. Výrobok nebol testovaný na zvieratách, ide o slovenský výrobok a má jemnú kvetinovú vôňu.

Zubná pasta s aktívnym uhlím

Foto: Archív sSLOWbar

Ide o zubnú pastu s aktívnym uhlím, kokosovým olejom, aloe vera a bylinnými výťažkami z mäty priepornej, rozmarínu a šalvie lekárskej. Čiastočky aktívneho uhlia a jedlej sódy šetrne a účinne čistia povrch zubov, vďaka čomu sérum pomáha dosiahnuť prirodzene belší a žiarivejší úsmev.

Je vyrobená bez živočíšnych tukov, bez syntetický tenzidov, flouridov, farbív, bez chemických prísad a obsahuje výlučne prírodné materiály. Okrem toho, že neobsahuje spomínané zložky, jej pozitívny prínos spočíva aj v tom, že vďaka nej vznikne menej obalového odpadu. Narozdiel od bežných zubných túb, ktoré sú malé a často nerecyklovateľné, túto pastu si môžete nechať načapovať do znova použiteľných nádob.

Uložiť článok

Najnovšie články