Foto: SITA/AP

Chorvátsko zasiahlo v uplynulom týždni silné zemetrasenie.

Ničivé zemetrasenie, ktoré v utorok o 12.19 h zasiahlo oblasť mesta Petrinja, približne 50 kilometrov južne od metropoly Záhreb, poškodilo alebo zničilo vyše 2000 budov.

Najväčšie škody utrpelo historické staré mesto v Petrinji, v tomto okrese bolo so zemou zrovnaných aj päť škôl, vážne škody vznikli na nemocnici v Sisaku a zničených bolo tiež viacero cirkevných budov, vrátane katedrály v Sisaku. Toto zemetrasenie pocítili ľudia v celej krajine, uviedla okamžite po otrasoch Chorvátska seizmologická služba.

Foto: SITA/AP

Po utorkovom zemetrasení však nasledovalo v tej istej strednej oblasti krajiny aj množstvo dotrasov. Škody na budovách následne hlásili takisto v ďalších neďalekých okresoch, dodala HINA. Chorvátsko držalo v sobotu štátny smútok, ktorý vyhlásila vláda po utorkovom zemetrasení s magnitúdou 6,2 v strednej časti krajiny. Katastrofa si vyžiadala sedem ľudských životov a ďalšie desiatky ranených a spôsobila obrovské škody.

Zomrel dobrovoľník

Dobrovoľník, ktorý po silných zemetraseniach v strednom Chorvátsku z konca roka pomáhal odstraňovať následky prírodnej katastrofy, zahynul po nešťastnom páde zo strechy. V nedeľu o tom informovali miestne médiá, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra DPA.

Profesionálny vojak vo veku 57 rokov spadol zo strechy domu, ktorú pomáhal opravovať v meste Petrinja. Toto mesto, približne 50 kilometrov južne od metropoly Záhreb, utrpelo pri sérii zemetrasení z tohto týždňa najväčšie škody. Poškodených alebo zničených tam bolo vyše 2000 budov. Podľa starostu Darinka Dumboviča bude potrebné zbúrať 90 percent mesta, napísali chorvátske noviny Večernji list.

Okolnosti pádu dobrovoľníka nie sú zatiaľ jasné, napísala spravodajská webová stránka jutarnji.hr s odvolaním sa na políciu. Strednú časť Chorvátska postihovali zemetrasenia od pondelka 28. decembra každý deň, ale najsilnejšie sa vyskytlo v utorok a malo magnitúdu 6,2. Vážne zničilo mestá Sisak, Petrinja a Glina, ako aj okolité dediny. Zahynulo vtedy sedem ľudí a 26 ďalších utrpelo zranenia: o život prišlo 12-ročné dievča, ktoré zahynulo v Petrinji, piati obyvatelia dediny Majske Poljane a organista nájdený v troskách kostola v dedine Žažina blízko mesta Sisak.

0
Uložiť článok
Komentovať