Foto: TASR/AP

Putin nariadil ruskej vláde, aby prevzala kontrolu nad záporožskou elektrárňou.

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v stredu dekrét, ktorým vláde nariadil prevziať kontrolu nad ukrajinskou Záporožskou jadrovou elektrárňou (ZAES). Ako píše agentúra Reuters, podľa tohto výnosu sa ZAES – nachádzajúca sa v Enerhodare v Moskvou anektovanej Záporožskej oblasti – má stať „federálnym majetkom“.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Vláda zaistí, že jadrové zariadenia v tejto elektrárni… budú integrované ako súčasť federálneho majetku,“ píše sa v dekréte, ktorý podpísal šéf Kremľa a citovala z neho agentúra AFP.

Šéf MAAE sa príde do Kyjeva

Krátko po podpise dekrétu šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi v stredu na Twitteri oznámil, že je na ceste do Kyjeva, kde bude diskutovať o vytvorení bezpečnostnej zóny okolo ukrajinskej ZAES.

„Sme na ceste do Kyjeva na dôležité stretnutia,“ napísal Grossi v príspevku na Twitteri. Dodal, že potreba vytvorenia ochrannej zóny okolo elektrárne je „dôležitejšia než kedykoľvek predtým“.

ZAES, najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe, okupujú od marca ruské sily, avšak stále tam pracuje ukrajinský personál. Elektráreň sa nachádza v blízkosti frontovej línie a viackrát sa stala terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňovali Rusko a Ukrajina. To vyvolalo obavy medzinárodného spoločenstva z možnej jadrovej katastrofy.

Najnovšie články