Foto: Instagram (nothing.but.me), Youtube ( FoxSearchlight)

Betty Anne Waters a jej inšpiratívny príbeh vám dokážu, že odhodlaniu v ceste nestojí nič.

Betty v súčasnosti žije v meste Bristol na Rhode Islande. Vedie celkom obyčajný život, ktorému však predchádzal veľkolepý príbeh. Keď jej brata Kennetha v roku 1983 obvinili a v roku 1985 neprávom odsúdili z vraždy, vyzeralo to tak, že je jeho život v koncoch. Bola to však Betty, kto sa postaral o opak. Dovtedy bola len obyčajnou čašníčkou, no láska a oddanosť k bratovi jej osud posunuli iným smerom.

Aby sa neprávom odsúdený Kenneth mohol z väzenia dostať, rozhodla sa Betty študovať právo. Zapísala sa na právnickú školu a všetku svoju energiu investovala do štúdia. Jej cieľom však nikdy nebolo stať sa právničkou. Jej cieľom bolo odstrániť nespravodlivosť a dostať späť na slobodu nevinného človeka, s ktorým bola spätá krvou. Jej odhodlanie však bolo priveľké. Betty je na obrázku vľavo.

Rhode Island advance screening - “Conviction” (the Betty Anne Waters Story)

Kvôli štúdiu celkom zmenila svoj život, ktorý odrazu nadobudol jedinú prioritu. Práve kvôli tomu jej manželstvo skončilo v troskách. Jej dvaja synovia sa rozhodli, že budú bývať s otcom, čo jej zlomilo srdce. Betty však nebola zlou matkou a svoje deti nikdy nezanedbávala. “Boli sme veľmi mladí. Mysleli sme si – každý študuje právo, aby mohol dostať svojho brata z väzenia,” spomína na detstvo jej syn Richard Corrente. “Od matky som toho dostal veľmi veľa. Nikdy nám nechýbala láska.

Napriek tomu sa svet okolo nej nestotožňoval s tým, čo robí. Jej blízki ju však podporovali a Bettyno odhodlanie sa nakoniec vyplatilo. Roky tvrdého štúdia jej zabezpečili titul a právomoc k tomu, aby mohla svojho brata obhajovať. Tu sa však jej príbeh nekončil. Ďalšie kroky si vyžadovali ešte viac úsilia. Betty navštevovala svedkov vraždy, ktorých musela presviedčať, aby sa priznali ku krivej výpovedi pod nátlakom polície.

Betty Anne Waters (Conviction)

Jej inšpiratívny príbeh bol zachytený aj vo filme známom ako Conviction/Odsúdený. Film bol vo vývoji celých desať rokov. Hlavnú úlohu v ňom stvárnila Hillary Swank a samotná Betty sa vyjadrila, že film je nesmierne pravdivý. “Nie všetky scény, ktoré môžete vidieť sa odohrali, no tie emócie áno,” hovorí právnička o celovečernej biografii Tonyho Goldwyna.

Betty sa síce podarilo svojho brata dostať na slobodu, no skutočný vrah jeho susedky nikdy nebol dolapený. Jej brata stvárnil geniálny Sam Rockwell. Dej filmu sa začína v ich detstve, kedy boli obaja bezstarostní, vynechávali školu, aby mohli kradnúť sladkosti a problémy veľkého sveta ich netrápili. “Vždy mi dodával pocit, že môžem byt kýmkoľvek a zvládnuť čokoľvek,” hovorí Betty o Kennethovi. Sama si nemyslela, že by takýto veľký čin mohla niekedy dokázať. “Bol to v skutočnosti jeho nápad.

betty_anne_waters-_movie_image_sam_rockwell_and_hilary_swank

Kenneth dostal od štátu za svoje odsúdenie odškodné v hodnote 3,4 miliónov dolárov. Film síce skončil šťastne, no skutočný príbeh dopadol o čosi inak. Režisér Tony Goldwyn však zhodnotil, že diváci by tak tragický koniec neuniesli. Pravda je taká, že len 6 mesiacov po prepustení išiel Kenneth domov skratkou. Nešťastnou náhodou spadol v tmavej uličke zo steny a zabil sa. “Kenneth zažil šesť najkrajších mesiacov svojho života. Bol ohromený mobilnými telefónmi a množstvom kontroliek, ktoré po tých rokoch pribudli na palubovke auta.

Betty Anne Waters však aj naďalej bojuje proti nespravodlivosti. Ako sme uviedli na začiatku, stále žije v malom meste Bristol a pracuje na tom istom mieste, kde pred svojim štúdiom a veľkými činmi. S tým rozdielom, že teraz už Betty nie je čašníčkou, ale manažérkou. Právo však nie je pre ňu. Nechcela sa stať advokátkou, chcela len dostať svojho nevinného brata z väzenia. Vďaka jej pričineniu sa zaviedlo využívanie nových dôkazov podľa DNA. Ten zachránil od roku 1989 do roku 2012 niekoľko ľudí odsúdených k trestu smrti a konkrétne 249 neprávom odsúdených trestancov.

Pozri aj: Vtipné, tragické aj dojímavé. Týchto 7 fantastických filmov ti dokáže, že rodinné sviatky môžu vždy dopadnúť ešte o čosi horšie

0
Uložiť článok
Komentovať