foto: Public Domain

Hovorí vám niečo meno Charles Rigoulot?

Zrejme nie, zapísal sa však do dejín skutočne bizarným spôsobom. Charles bol francúzsky vzpierač, ktorý sa preslávil napríklad tým, že sa v roku 1924 zúčastnil na Olympijských hrách v Paríži a dokonca sa mu podarilo získať zlatú medailu. Najviac ho však preslávila odvaha, vďaka ktorej sa neváhal postaviť zoči-voči nacistickým vojakom a zachrániť tak aj mnoho ďalších ľudí.

Muž mnohých tvárí

Charles Rigoulot bol muž mnohých tvárí, bol vzpieračom, profesionálnym zápasníkom, pretekárom a dokonca aj hercom a spevákom. Vystupoval aj v cirkuse a vyslúžil si titul Najsilnejší muž sveta. Narodil sa v roku 1903, už od detstva bol silákom a už ako 20-ročný v roku 1923 pokoril svoj prvý rekord. Medzi rokmi 1923 až 1926 sa mu to podarilo dokonca až dvanásťkrát. Napríklad, 118 kilogramový barel dvihol nad hlavu jednou rukou. V roku 1937 sa zas zúčastnil pretekov 24 hodín Le Mans a Bol d’Or a dokonca aj vyhral. Tieto preteky sa od tých čias každý rok konajú do dnešného dňa.

Za mrežami sa dlho neohrial

Rigoulot sa však nepreslávil len ako výnimočne nadaný športovec či herec. Ako mnoho iných mužov, aj on sa ocitol v druhej svetovej vojne v život ohrozujúcej situácii. Bol súčasťou francúzskeho hnutia a ocitol sa vo väzení za to, že udrel nacistického vojaka. Vo väzení sa však dlho neohrial, unikol odtiaľ tak, že opäť raz preukázal svoju nadľudskú silu a ohol mreže na svojej cele. Nezachránil tým život len sebe, ale pomohol ujsť aj ďalším väzňom.

Aký otec, taká dcéra

O ďalšom osude Charlesa Rigoulota sa toho veľa nevie. Je isté, že prežil vojnu a mal dcéru, ktorá šla v otcových šľapajách a športu sa venovala už od útleho detstva. Dany Rigoulotová sa stala profesionálnou krasokorčuliarkou a medzi rokmi 1958 až 1961 sa trikrát stala víťazkou francúzskeho šampionátu. Podobne ako jej otec, aj ona sa v roku 1960 zúčastnila na Olympijských hrách, zlato si však neodniesla. Uspokojiť sa musela s 13. miestom. Nie každý sa však môže pochváliť tým, že má v rodine hneď dvoch olympionikov.

Charlesa Rigoulota sprevádzal šport po celý jeho život a do istej miery sa mu venoval aj na staré kolená. Poslednýkrát Rigoulot vydýchol v roku 1962 vo veku 58 rokov, keď utrpel srdcový infarkt.

thevintagenews, wikipedia, oldtimestrongman
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )