Foto: SITA/AP

Česko oznámilo ďalšie uvoľňovanie opatrení.

Český kabinet premiéra Andreja Babiša schválil v pondelok ďalšie uvoľňovanie obmedzení proti koronavírusu. Zmeny sa týkajú napríklad kultúrnych akcií, nosenia rúšok alebo cestovania. Zoznam zmien priniesol prehľadne portál Novinky.cz.

Foto: SITA/AP

Oddnes sa menia pravidlá pri rúškach

Od 8. júna:

  • nebudú musieť na vyučovaní nosiť rúška žiaci ani učitelia vo všetkých krajoch s výnimkou Zlínskeho, Juhočeského a Libereckého,
  • skúšky na školách a vysokých školách v celej ČR bude možné robiť bez rúšok, a to za dodržania dvojmetrových rozstupov,
  • počet divákov na kultúrnych akciách sa môže zvýšiť na 1000 vo vnútri a na 2000 vonku,
  • rúška nebudú musieť nosiť ľudia v zamestnaní, ak tam majú svoje miesto,
  • na preukázanie bezinfekčnosti budú od utorka platiť všetky druhy testov na koronavírus vrátane samotestov alebo čestné prehlásenie,
  • bazény, wellness centrá či sauny budú môcť zaplniť kapacitu na 50 percent, v prevádzkach nebudú musieť návštevníci nosiť rúška

Zmeny od budúceho týždňa

Od 14. júna:

  • kapacita na vonkajších kultúrnych či športových akciách bude už bez obmedzení; vo vnútorných sálach budú môcť usporiadatelia stále využiť len polovicu kapacity a diváci budú musieť sedieť. Vonku bude možné od 14. júna predávať aj lístky na státie s tým, že na každého diváka musia vyjsť štyri štvorcové metre.

Zmenia sa podmienky pri príchode do krajiny

Od 21. júna budú môcť do Česka cestovať bez obmedzení ľudia z celej Európskej únie a Srbska, ak splnia pravidlá pre očkovanie, testovanie alebo prekonanie ochorenia COVID-19. V pondelok po rokovaní českej vlády to oznámil minister zdravotníctva Adam Vojtěch, ktorého citoval portál Novinky.cz.

Foto: SITA/AP

Ľudia sa pri vstupe na územie ČR budú musieť preukázať negatívnym výsledkom testu na koronavírus, dokladom o prekonaní covidu za posledných 180 dní alebo potvrdením o očkovaní.

Podobný režim aktuálne platí pre občanov Slovenska, Poľska, Nemecka, Rakúska, Maďarska, Slovinska či Chorvátska, pripomenuli Novinky.cz. Do ČR môžu títo občania pricestovať bez obmedzenia, ak sú aspoň 22 dní po podaní prvej dávky vakcíny proti covidu, čo bude teraz platiť pre celú EÚ a Srbsko. Ľudia budú musieť doložiť očkovanie národným certifikátom.

ďalšie zmeny avizovalo Česko až na mesiac júl. Vo firmách by mala prestať platiť povinnosť testovania zamestnancov a respirátory by mohli nahradiť rúška.

0
Uložiť článok
Komentovať