Foto: TASR

Kto sa stane novým českým prezidentom?

V Česku v sobotu pokračuje druhé kolo prezidentských volieb. Volebné miestnosti sa otvorili o 8:00 h, voliči môžu svoj hlas odovzdať do 14:00 h. Výsledky by mali byť známe popoludní, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Obaja prezidentskí kandidáti – Petr Pavel aj Andrej Babiš – a tiež najvyšší ústavní činitelia odovzdali svoje hlasy už v piatok, počas prvého volebného dňa. Všetci vyzvali občanov, aby prišli k voľbám a vyjadrili tak svoj názor. Zhodli sa na tom, že volebná účasť bude zrejme vysoká, ako to naznačovali aj predvolebné prieskumy.

Výsledky sa spočítajú veľmi rýchlo

S počítaním hlasov začnú okrskové komisie hneď po 14:00 h. Hlasy odovzdané v prezidentských voľbách bývajú zrátané zo všetkých typov volieb najrýchlejšie. „Z minulosti vieme, že pri prezidentských voľbách sú dáta z 90 % všetkých volebných okrskov sčítané v druhom kole už okolo 15:30 h. Je to veľmi rýchle,“ povedal hovorca Českého štatistického úradu (ČSÚ) Jan Cieslar.

Nového českého prezidenta môže vyberať 8,3 milióna oprávnených voličov. Svoj hlas okrem výnimočných prípadov musia odovzdať v jednej z viac než 14 800 volebných miestností. Ďalších 110 sa nachádza v zahraničí.

Foto: TASR/AP

Podľa ČSÚ sa na realizácii volieb podieľa približne 100 000 ľudí a výdavky na ne dosahujú okolo 800 miliónov českých korún (viac ako 33 miliónov eur). Česi si hlavu štátu vyberali priamo zatiaľ iba dvakrát. V oboch voľbách zvíťazil Miloš Zeman – v roku 2013 získal 54,8 % hlasov a o päť rokov neskôr 51,36 %.

Najnovšie články