Foto: Pixabay/ flickr.com (Hendrik Dacquin)

Systém predstavili na výstave Expo 2020 v Dubaji.

Aj keď na Slovensku nemáme o vodu núdzu, v mnohých krajinách sveta je to inak. Napríklad na takých púšťach je nájsť životodarnú tekutinu poriadny problém. A pestovanie plodín v takýchto oblastiach znie už ako utopické sci-fi. Vedci z Českej republiky ale našli spôsob, ako vodu zabezpečiť aj v oblastiach, ako sú púšte. A kľúčom k tomu sú iba dve veci – slnko a vzduch. 

Vo vzduchu sa totiž prirodzene nachádza voda v podobe pary. Pravdou je, že vodu zo vzduchu môžeme procesom známym ako kondenzácia pary, získavať aj teraz, no na to sú potrebné vhodné podmienky, ktoré ale na horúcich a vyprahnutých púšťach, nie sú. Českí vedci ale našli spôsobom, ako tento problém rozlúsknuť.

Slnko a vzduch

Zariadenie, ktoré vytvorili, má názov Solar Air Water Energy Resource (S. A. W. E. R.) a skladá sa z dvoch stupňov. Jeden získava vodu z púštneho vzduchu a jeho druhá časť slúži na kultiváciu púšte v úrodnú pôdu. Zariadenie je napájané iba solárnou energiou, a tak dokáže fungovať bez dodatočného zdroja energie.

Foto: Pexels

V prvom stupni, ktorý získava vodu, je kľúčovým prvkom materiál – tzv. desikant, ktorý dokáže na seba naviazať vodnú paru. Keď vzduch z okolia prejde týmto materiálom, ten z neho odoberie vodu a systém vypustí do okolia vzduch zbavený vody. Zadržaná voda je potom ďalej odvádzaná a určená na zavlažovanie.

V druhom stupni sa za pomoci získanej vody kultivujú vo fotobioreaktore mikroorganizmy. Tie vodu dokážu obohatiť o živiny. Systém potom takúto vodu dokáže odvádzať priamo ku koreňom rastlín, tým ich zavlažovať a zároveň im dodávať výživu, aby mohli rásť a produkovať plodiny.

Foto: czexpo.com

Veľkou výhodou samotného zariadenia je jeho autonómnosť, ako aj množstvo vody, ktoré dokáže vyprodukovať. Kým z bežného chladiča sa dá na púšti získať iba 10 litrov vody za deň, S. A. W. E. R. dokáže vyťažiť až 200 litrov vody denne. Zaujímavosťou sú aj vedľajšie produkty zariadenia. Tým je teplá voda, ktorá sa môže použiť napríklad na sprchovanie a tiež chladný vzduch, ktorý sa môže využiť ako klimatizácia.

Zdá sa tak, že aj vďaka českým vedcom sa čoskoro nehostinné púšte môžu zmeniť na oázy plné života.

ct24.ceskatelevize.czczexpo.com
Príbehy
0
Komentovať (0)