Foto: Pixabay

Ostrava patrí k najšpinavším mestám v Európe. Zlá kvalita vzduchu vplýva aj na zdravie ľudí a limity sú porušované. Jedna Češka preto teraz zažalovala štát.

Ostravsko patrí k najšpinavším regiónom Európy. Primátor Ostravy si toto plne uvedomuje. ,,Väčšina ľudí v tomto meste žije v podmienkach, ktoré nespĺňajú zákonné limity na znečistenie vzduchu. Je porušovaný zákon. Zodpovednosť asi nie je možné preniesť na konkrétnu osobu, je to zákonná povinnosť štátu,, priznal ostravský primátor Tomáš Macura pre Českú televíziu.

A práve štát a jeho zástupcovia sa teraz postavia pred súd. Štát totiž zažalovala sedemdesiat ročná dôchodkyňa za to, že nedokáže dohliadnúť na kvalitu vzduchu.

Bývalej učiteľke telocviku zomrel pred troma rokmi na rakovinu pľúc jej manžel. Teraz rakovinu pľúc diagnostikovali aj jej. Nechcela tomu uveriť, pretože nefajčila, cvičila, športovala a žila zdravo. Keď toto rozprávala svojmu doktorovi, tak sa ju opýtal, kde žije ? Ona odpovedala, že v Ostrave a lekár jej odvetil, že tak teda čo chce?

Dôchodkyňa si tiež všimla, že v jej okolí je takmer v každej domácnosti osoba, ktorá trpí na rakovinu, buď na rakovinu pľúc, leukémiu, či rakovinu pŕs. Rozhodla sa preto zažalovať štát.

Ilustračné foto: Pixabay

Svoju žalobu pritom opiera o množstvo faktov. ČHMÚ ktorý mapuje kvalitu ovzdušia zaznamenáva takmer celý rok prekračovanie stanovených limitov kvality vzduchu. V ovzduší sa nachádzajú aj také vysoko rakovinotvorné látky ako benzoapyrén, či benzén. V oblasti sa totiž nachádza množstvo fabrík a jedným z najväčších znečisťovateľov sú koksovne, ktoré sa nachádzajú neďaleko centra mesta. Za pravdu jej dávajú aj lekári, či ochrancovia životného prostredia.

Ministerstvo životného prostredia odmietlo komentovať žalobu dovtedy, pokiaľ nerozhodne súd.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )