Vladimír Čičmanec

Fotografia mladej skautky, ako stojí zoči-voči pravicovému extrémistovi, sa stala hitom internetu a zdieľali ju svetové médiá.

Aj keď mnohí z nás vnímame vek 16 rokov ako vek, v ktorom sa nedá toho veľa dosiahnuť, opak je pravdou. Mladá skautka Lucie Myslíková sa dokázala postaviť na odpor protestujúcim neonacistom a ani jej na rozum neprišlo, aby ustúpila. Fotografia, ktorú vyhotovil Vladimír Čičmanec sa okamžite stala virálnou a obletela celý svet. Ľudia obdivujú odvahu a odhodlanie mladej dievčiny a chvália jej postoj. A my sa k ním pripájame.

Prvého mája sa v Brne konali rôzne zhromaždenia a to nielen tie ľavicové, ale aj tie, ktoré by sme mohli nazvať extrémne pravicové. Na zhromaždeniach sa objavili okrem iných aj skauti, ktorí, tak ako je u nich zvykom, šírili najmä apolitické názory. Medzi skautmi sa nachádzala aj Lucie Myslíková, ktorá držala transparent “Vychovávame vaše deti”.

Fotografia, na ktorej je Lucia a kde s ňou “diskutuje” mladý neonacista, sa okamžite stala populárnou a informovali o nej aj také médiá ako CNN, Huffington post, či The New York Times.

#brnonehajluje

Geplaatst door Vladimír Čičmanec op maandag 1 mei 2017

“Bolo na mieste ukázať, že my sme proti tomu, čo hovoria, aj proti tomu, že tam vôbec sú,” povedala Lucia.

Lucia celý incident opisuje takto: “Snažili sme sa prehlušiť neonacistické prejavy, hrali sme na gitary a na bubny, spievali sme a bolo to také pekné a veselé. Naša skupina skautov mala niekoľko banerov a ja som tam tak hopkala a tancovala, občas sme niečo zaskandovali. Na druhej strane mali prejavy ľudia, ktorí hovorili pre nás neprijateľné veci. Niekto by možno povedal, že sme ich provokovali, ale podľa nás bolo na mieste ukázať, že my sme proti tomu, čo hovoria, aj proti tomu, že tam vôbec sú. A niektorí z nich sa jednoducho neudržali a chceli si to s nami vydiskutovať.”

Neonacista chcel s Luciou diskutovať o imigrantoch a pýtal sa jej, prečo chodia do Európy. Bol veľmi nahnevaný no neopovážil sa fyzicky útočiť. Nakoniec jej povedal, že sa bojí, že ju nejaký utečenec znásilní, rovnako, ako sa bojí, že sa to stane aj jej dcére.

To bol ale iba začiatok, neskôr začali byť neonacisti viac konfrontační, a tak musela nastúpiť polícia s ťažkoodencami, aby sa situácia stabilizovala. Niekoľko ľudí bolo aj zadržaných.

16-ročná študentka vraví, že sa nebála a podobných zhromaždení sa zúčastňuje pravidelne.

„Nebála som sa, keby sa mi niečo stalo, zahojilo by sa to. Ak by som sa rozhodla mlčať, to by sa vo mne nezahojilo. Situáciu som samozrejme prežívala, ale priamy kontakt s niekým s takým odlišným názorom mi nebol nepríjemný,“


Nie všetci členovia skautov ale súhlasia a to najmä z toho hľadiska, že skautská organizácia je apolitická. Lucia si ale nemyslí, že by hájila politické názory, ide o to postaviť sa na správnu stranu.

“Názory neonacistov sú naozaj nesprávne. Mysleli sme si, že v spoločnosti si už nenájdu miesto, že sme sa poučili z histórie. Ale nie je to pravda. Nesúhlasím s nimi a budem robiť všetko preto, aby sa voči nim vymedzovalo čo najviac ľudí,”

Takýto postoj mladých uvedomelých ľudí sa nám veľmi páči a ich názor plne podporujeme. Extrémizmus, či už pravicový alebo aj ten ľavicový, sa historicky ukázal ako veľký omyl, z ktorého by sme sa mali poučiť. A tu sa nám núka slávny citát amerického filozofa a spisovateľa Georgea Santayana, na ktorý by sme v takýchto prípadoch mali stále myslieť: “Tí, ktorí si nepamätajú svoju minulosť, sú odsúdení k tomu, aby si ju zopakovali.”

Pozri aj: Videli ich už aj v Dunajskej Strede. V nasledujúcom týždni prekročí slovenské hranice vyše 400-tisíc migrantov z Afriky!

interez.sk (red.), romea.czradio.czrozhlas.cz, dennikn.sk
0
Uložiť článok
Komentovať