c4assets

Matej Mensatoris / / News
Ako by ste sa cítili, keby ste boli rok súčasťou reality show, ktorá sa vôbec nevysielala? Svoje o tom vedia účastníci britskej show Eden.

Reality show sú obľúbeným televíznym formátom. Pravdou ale je, že diváci začínajú byť pomaly, ale isto, týmto formátom presýtení. Keď televízna stanica Channel 4 začala vysielať show Eden, počítali s tým, že formát bude vznikať počas jedného roka a oni ju budú priebežne vysielať. Pôvodné plány im ale prekazili samotní diváci, ktorí show prestali po niekoľkých úvodných častiach pozerať. Televízna stanica sa preto rozhodla prerušiť vysielanie, avšak účastníkov show o tom nedali vedieť. 

Pôvodných 23 účastníkov reality show, z ktorých časom niekoľko odišlo, strávili presne rok v lese. V škótskej vysočine sa snažili prežiť bez moderných výdobytkov dnešnej doby a museli si vystačiť len s obmedzenými zdrojmi. Podobný formát reality show je známy aj u nás a divákov veľmi neoslovil. Rovnako to bolo aj s britskými divákmi.

cloudinary.com

Projekt Eden bol tiež sociálnym experimentom, ktorý sledoval, ako sa menilo správanie ľudí a ako ich ovplyvňoval život mimo moderného sveta v uzavretej skupine. Celú skupinu sledovali štyria členovia štábu. Televízia argumentuje, že účastníkom o ukončení vysielania nepovedala aj preto, lebo by to mohlo ohroziť priebeh celého experimentu.

Ten ale zlyhal aj bez toho. Ako sa časom ukázalo, účastníci experimentu neboli úplne celý čas odrezaní od civilizácie. Niektorí išli napríklad k zubárovi, keď mali problémy so zubami, alebo do tábora tiež prepašovali jedlo a alkohol.

V priebehu roka show dobrovoľne opustilo až 13 účastníkov, medzi prvými odišla Tara Zieleman, ktorá sa sťažovala na šikanu. Uviedla, že to, čo vidia ľudia na obrazovke neodzrkadľuje realitu a program divákov zavádza. 

circulatenews.org

Televízia sa rozhodla po troch mesiacoch prestať reality show vysielať, keď pôvodné čísla sledovanosti na úrovni 1,7 milióna divákov, klesli skoro o milión. Televízia ale plánuje show odvysielať v budúcnosti, čo bol tiež jeden z dôvodov prečo Eden neukončila.

Či diváci začnú o niekoľko mesiacov o túto reality show prejavovať väčší záujem sa uvidí, no televízia verí, že áno.

Pozri aj:  Zabíjanie a znásilňovanie je povolené. Ruská reality show je ako vystrihnutá z filmu Hry o život

interez.sk (mmm), theguardian.com
0
Komentovať (0)