www.underwatersculpture.com

Alexandra Geletová / / Svet
V Mexiku sa v blízkosti kúpeľného mestečka nachádza jedno pozoruhodné múzeum. A čím je tak zaujímavé? Je situované pod vodnou hladinou a jeho súčasťou sú sochy, ktoré predstavujú ľudí.

Pod vodnou hladinou sa veru skrývajú tajomstvá. Na dne morí a oceánov by ste mohli nájsť toľko pozoruhodných predmetov, až by ste sa nestačili čudovať. Od vrakov potopených lodí a ich vybavenia, cez rôzne historické predmety a v neposlednom rade, samozrejme, aj odpad. No v Mexiku môžete nájsť pod vodnou hladinou ešte čosi pôsobivejšie, čosi čo láka turistov a návštevníkov z celého sveta, len aby zhliadli túto kuriozitu. Na dne sa totižto nachádza viac ako 500 sôch bytostí, ktoré až strašidelne zobrazujú ľudí stojacich a zamrznutých v čase čakajúc, že sa niekedy zobudia, a vytvárajú tak prenádherné podvodné múzeum, ktoré jednoznačne musí okúzliť každého.

V juhovýchodnom Mexiku sa nachádza kúpeľné mesto, ktoré je turistami veľmi vyhľadávané a obľúbené. Jedná sa o mesto Cancún. Ide naozaj o krásne prímorské mestečko s čarovnými plážami a prostredím, kde dovolenka musí byť úplným pobytom v raji. Toto mesto sa taktiež môže popýšiť jednou zaujímavosťou. Tou je podvodné múzeum Cancún, postavené v chránenom morskom parku na poloostrove Yucatan, Mexiko. Tento projekt, tiež známy ako MUSA bol spustený v roku 2009 a momentálne sa skladá z viac ako 500 sôch, ktoré sú v životných veľkostiach. Jedná sa tak o zatiaľ najväčšie a jediné múzeum svojho druhu na svete. Hlavnou myšlienkou bolo vytvoriť umelý útes, obsahujúci sochy vyrobené z materiálu, pre podporu života korálu, ktoré sú pripevnené o morské dno. Na niektorých sochách stihli za tie roky vyrásť aj riasy a všetky sochy majú spoločné to, že pripomínajú živých ľudí, ktorí pôsobia naozaj veľmi čarovným a možno trochu strašidelným dojmom. Múzeum si taktiež kladie za cieľ ukázať verejnosti spojenie medzi umením a vedou o životnom prostredí. Preto tak vytvorili útes pre morskýh živočíchov na zvýšenie biomasy vo veľkom meradle. Celé múzeum zaberá plochu viac ako 420 metrov štvorcových a váži viac ako 200 ton.

www.underwatersculpture.com
www.underwatersculpture.com
www.underwatersculpture.com
www.underwatersculpture.com

Celé múzeum sa skladá z niekoľkých častí. Jednou z nich je inštalácia, ktorá obsahuje okolo 450 sôch a dostala názov “Evolúcia Ticha” (Silent Evolution) a zobrazuje, ako sa Mayovia vyvinuli v priebehu niekoľkých rokov. Jeho tvorca Jason de Caires Taylor si za toto unikátne dielo vyslúžil medzinárodné uznanie. Návštevníci, turisti a všetci záujemcovia si môžu vychutnať pohľad na toto majstrovské dielo buď pohodlne a bez namočenia cez loď so sklenenými stenami, alebo prostredníctvom potápania. Celé podvodné múzeum má tak prilákať turistov a rozvíjať cestovný ruch v oblasti Cancún. Sochy sú šetrné k životnému prostrediu. Sú totižto navrhnuté tak, aby živočíchom poskytovali útočisko, podporili rast koralov, posilnili miestny ekosystém, no a v neposlednom rade potešili oko návštevníka. O tom, že o múzeum je naozaj veľký záujem svedčí aj fakt, že každoročne si ho príde pozrieť takmer trištvrte milióna ľudí.

www.underwatersculpture.com
www.underwatersculpture.com
www.underwatersculpture.com
www.underwatersculpture.com

Projekt sa v súčastnosti, okrem iného, aj rozrastá. Stále sú pozývaní noví a noví umelci, aby mohli pridať svoje dielo už k tým existujúcim. Ide tak o rozvíjanie nádhernej myšlienky, ktorá spája umenie so životným prostredím a aspoň takouto cestou chce na to upozorniť, upovedomiť a zároveň prilákať širokú verejnosť.

underwatersculpture.com
underwatersculpture.com
www.underwatersculpture.com
www.underwatersculpture.com
www.underwatersculpture.com
www.underwatersculpture.com

Pozri aj: Nulová kriminalita a nezamestnanosť či miesto, ktoré vás do 60 sekúnd zabije. 6 miest na svete, kde reálne žijú ľudia mimo ľudskej civilizácie

interez.sk (Alexandra Geletová), musamexico.org


Komentovať (0)