foto: YouTube

Ľuboš Belko / / Veda
Spoločnosť DeepMind, ktorá patrí pod Google sa zaoberá výskumom v oblasti umelej inteligencie.

Výskumníci z tohto ústavu vyhlásili svoj nový objav, ktorý prispel k evolúcii umelej inteligencie, ktorá nesie názov AlphaGo Zero. Vyzerá to tak, že jej zmýšľanie je najpodobnejšie človeku, aké sa doposiaľ podarilo vedcom docieliť. Predchodca tejto inteligencie sa nazýval jednoducho AlphaGo a bola opisovaná ako „božská“. Podarilo sa jej totiž poraziť prvého ľudského šampióna v čínskej stolnej hre s názvom Go.

Predošlé verzie AlphaGo, ktoré porazili ľudstvo v hre Go sa naučili hrať hru analýzou tisícov ľudských amatérov a profesionálov. AlphaGo Zero je však iná v tom, že sa učí celkom sama a vychádza zo 100% nezávislého experimentovania. V novej štúdii vedci dokázali akým šialeným spôsobom dokázali zvýšiť efekt umelej inteligencie. Postavili proti sebe AlphaGo, ktorá v roku 2016 bodovala v stolnej hre, ako suverénny víťaz a ako protivníka postavili novú verziu Zero. Starej verzií sa ani po stovke pokusov nepodarilo vyhrať ani raz.

Unsplash

Po troch dňoch trénovania si hra dokázala zhromaždiť všetky vedomosti, ktoré načerpala zo svojich experimentov. „Je to akoby si mimozemská civilizácia vytvorila svoju vlastnú matematiku,“ povedal Nick Hynes z MIT. „To, čo tu vidíme, je model bez ľudskej zaujatosti a predpokladov. Dokáže sa naučiť čokoľvek čo vyhodnotí ako optimálne. Rozhodnutia tejto inteligencie môžu byť ešte racionálnejšie, ako tie, ktoré vytvoríme my.“

Po 21 dňoch hier proti sebe, Zero pokročila k štandardom svojho najsilnejšieho predchodcu, ktorý je známy ako AlphaGo. Inteligencia, ktorá za pár týždňov dokázala pokročiť natoľko, aby porazila človeka, ktorý bol v hre najlepší, má teda mladšiu verziu, ktorá ju dokázala predčiť. V súčasnosti sledujeme zrod úžasne mocného umelého spôsobu myslenia. Možno nedokáže urobiť a vytvoriť to, čo ľudia, no dokáže mnoho vecí, ktoré nedokážu ľudia.

Unsplash

Podľa vyhlásenia spoločnosti DeepMind, tieto schopnosti môže Zero jedného dňa pomôcť k tomu, aby zistila odpovede na tie najpodstatnejšie otázky. Napríklad, ako funguje biologické mechnizmy, ako môžu byť znížená spotreba energie, alebo ako sa dajú spájať nové materiály. Či už to bude AlphaGo Zero, alebo jej ďalšie verzie, jedno je isté − pokiaľ sa nenecháme uniesť, čaká nás svetlá budúcnosť.

Pozri aj: Poznáme spôsob, ako sa to dá. Vedci po prvýkrát potvrdili techniku, ktorou dokážeme ovládať naše sny

sciencealert.com
0
Komentovať (0)