slavorum.org

Lukáš Mužla / / Veda
Elektrina zadarmo… Zdá sa vám, že s týmto nápadom tu už niekto v minulosti šaškoval? Áno, bol to jeden z najväčších vedcov všetkých čias, Nikola Tesla, ktorý...

Elektrina zadarmo… Zdá sa vám, že s týmto nápadom tu už niekto v minulosti šaškoval? Áno, bol to jeden z najväčších vedcov všetkých čias, Nikola Tesla, ktorý chcel pomocou svojej veže Wardenclyffe distribuovať elektrinu zadarmo. Dnes po takmer 100 rokoch sa ľudia konečne k tomuto nápadu vrátili. Chytili sa ho ruskí vedci, ktorí si vystavali Teslovu vežu neďaleko Moskvy. Čaká nás energetická revolúcia presne podľa snov Nikola Teslu?

Veža Wardenclyffe je jeden z najslávnejších projektov veľkého Nikola Teslu. Išlo o mohutnú vežu, ktorá bola navrhnutá tak, aby dokázala prenášať bezdrôtový signál na veľké vzdialenosti. Jej využitie malo byť v transatlantickej komunikácii medzi USA a Európou. Vežu však Tesla vylepšil tak, že by mohla byť schopná prenášať elektrickú energiu, a to zadarmo. Hlavný sponzor projektu, J. P. Morgan, však vlastnil obrovské podniky na spracovanie medi, z ktorých sa vyrábali elektrické drôty, žiarovky atď., a preto projekt zamietol a zrušil… Viac geniálnych vynálezov Nikola Teslu, ktoré zmenili svet na celé desaťročia nájdete v našom staršom článku.

treehugger.com
treehugger.com

Teraz sa však pozrime na to, čo sa stalo s týmto nápadom po takmer 100 rokoch. Ľudia sa opäť začali pohrávať s predstavou Teslových veží, ktoré by prenášali elektrickú energiu na veľké vzdialenosti. Konkrétne sa o to pokúsil tím ruských vedcov, ktorý neďaleko Moskvy postavil menšie verzie Teslových veží. Výstavba aj prevádzkovanie je však zatiaľ pomerne nákladné. V súčasnosti majú veže taký výkon, že by pokryli elektrickou energiou celé Rusko len na 100 mikrosekúnd. Zariadenie však funguje a je schopné bezdôtovo dodať elektrickú energiu na ohromné vzdialenosti.

slavorum.org
slavorum.org

slavorum.org
slavorum.org

Tento projekt však nie je až takou novinkou. Veže boli naprojektované už počas konca 20.storočia a už vtedy dokázali transformovať elektrickú energiu z bleskov. Svet však nebol k bezplatnému bezdrôtovému prenosu elektrickej energie na veľké vzdialenosti nikdy bližšie ako dnes. V americkom MIT totiž pracuje ďalší geniálny Chorvát Marin Soljačić, ktorý má podľa odborníkov najbližšie k tomu, aby dokázal Teslov projekt čo najlepšie optimalizovať pre potreby dnešného sveta.

slavorum.org
slavorum.org

Ktovie, možno keby sa Marin Soljačić spojil s tímom ruských vedcov a ich Teslovými vežami, možno by sa im konečne podarilo vymyslieť niečo svetoborné.

zdroj: interez.sk (Lukáš M.), truththeory.comslavorum.org

0
Komentovať (0)