Ilustračná foto: Unsplash (Alin Meceanu)

Každý z nás má odvážny sen týkajúci sa cestovania, no koľkí z nás si ho skutočne splnia?

Niekto túži vidieť Bahamy, niekto egyptské pyramídy a niekoho zas láka plavba po mori. Do tretej kategórie patrí aj 77-ročná Britka Jeanne Socrates. Ako píše portál The Guardian, na plavbu okolo sveta sa vydala celkom sama a stala sa najstarším človekom na svete, ktorý takúto cestu zvládol celkom sám a dokonca bez prestávky.

Netradičný výlet

Ak by ste sa mohli vybrať kamkoľvek na svete, kam by ste šli? 77-ročná Jeanne Socrates z britského mestečka Lymington v Hampshire sa rozhodla pre pomerne nezvyčajný výlet.

Rozhodla sa totiž, že počas 320 dní trvajúcej plavby sa celkom sama, bez akejkoľvek pomoci a bez prestávky, dostane po mori až do kanadského mesta Victoria. Našťastie, výlet sa vydaril a na finálnom kúsku cesty Jeanne sprevádzala flotila lodí a do prístavu vplávala za radostného potlesku a skandovania stoviek ľudí, ktorí jej na ceste držali palce.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Sunrise over N. Pacific from Nereida (6 weeks ago )

Príspevok, ktorý zdieľa Jeanne Socrates (@sv_nereida),

Rekordmanka Jeanne

Po dokončení plavby jej k úspechu pogratulovali aj členovia The Royal Victoria Yacht Club, Jeanne sa totiž stala najstarším človekom na svete, ktorý takúto náročnú plavbu trvajúcu takmer rok zvládol celkom sám. Nanešťastie, nešlo všetko celkom hladko a podľa plánu. Počas plavby sa 11,5 metra dlhá loď, Nereida, na niekoľkých miestach poškodila a stratila solárne panely.

Našťastie, Jeanne to od pokračovania v plavbe neodradilo, vďaka čomu sa stala držiteľkou rekordu. Stala sa nielen najstaršou ženou, ale aj najstarším človekom, ktorý plavbu zvládol. Dovtedajším držiteľom rekordu bol 71-ročný Minoru Saito, ktorý plavbu dokončil v roku 2005.

Aktívny dôchodok

Pre portál Chek News sa Jeanne vyjadrila, že počasie jej nie vždy prialo,. Takmer týždeň ju zdržali dva cyklóny na havajskom pobreží a ďalší zas v oblasti Indie. Našťastie, Jeanne to všetko zvládla aj vďaka tomu, že nešlo o jej prvú plavbu.

Plaviť sa začala s manželom ešte v roku 1997, keď sa obaja odobrali do dôchodku. Nechceli však byť klasickými dôchodcami pred televízorom či v záhradke. Preplávali preto spolu pobrežie Karibiku či Európy. Keď v roku 2003 jej manžel zomrel, Jeanne sa rozhodla, že s plavbou neprestane, práve naopak. Musela sa však naučiť všetko na lodi zvládnuť sama.

O pokorenie rekordu sa Jeanne pokúsila predtým už dvakrát, v rokoch 2009 a 2012 sa jej však plavba nevydarila. Úspešne plavbu prvýkrát dokončila až v roku 2013. V roku 2017 zas nešťastne spadla z lode a zlomila si krk a niekoľko rebier. Ani to ju však neodradilo a na loď sa vydala opäť. Ďalšiu plavbu začala v októbri minulého roka a úspešne ju dokončila pred niekoľkými dňami.

The Guardian
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )