Foto: TASR (Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP)

Tradiční obyvatelia Amazónie pravdepodobne prídu o svoje domovy.

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro vo štvrtok vyhlásil, že jeho vláda sa chystá legalizovať ťažbu na území, kde žijú pôvodní obyvatelia, informovala agentúra AFP.

Bolsonaro takisto obhajoval kroky zamerané na rozšírenie chovu dobytka, pestovania sóje a kukurice v oblastiach obývaných domorodými obyvateľmi, ktorých veľká časť sa nachádza v amazonskom dažďovom pralese.

„Cena mäsa stúpa. Musíme chovať viac hospodárskych zvierat,“ uviedol.

Bolsonaro dlho bojuje proti chráneným domorodým oblastiam v Amazónii, ktoré podľa neho predstavujú hrozbu pre zvrchovanosť krajiny.

Foto: TASR/AP

Podľa oficiálnych údajov uverejnených minulý týždeň odlesňovanie v brazílskej Amazónii vzrástlo v novembri o 104 percent v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2018.

Po tom, čo sa Bolsonaro v januári 2019 ujal moci, sa odlesňovanie v Amazónii takmer zdvojnásobilo v porovnaní s rokom 2018, vyplýva z údajov brazílskeho Národného inštitútu pre výskum vesmíru (INPE).

Ľudskoprávna organizácie Amnesty International vyzvala v novembri Bolsonara, aby obmedzil farmy s nelegálnym dobytkom v Amazónii, pretože predstavujú „veľmi reálnu hrozbu nielen pre ľudské práva pôvodných a tradičných obyvateľov, ktorí tam žijú, ale aj pre ekosystém celej planéty“.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )