Len 112 kilometrov od Sofie nájdete prírodnú pamiatku, jaskyňu Prohodna. Preslávili ju dve diery v strope tiež známe ako aj "Božie oči".

Bulharsko je krajinou, ktorú navštevujeme čoraz viac a viac. Okrem známych letovísk však Bulharsko ukrýva mnoho prírodných krás, o ktorých ste možno ani nepočuli. Dnes sa zoznámime s krasovou jaskyňou Prohodna, ktorá sa nachádza v strednom Bulharsku. 

Článok pokračuje pod videom ↓
jaskyna-prohodna1
slavorum.org

Nájdete ju blízko obce Karlukovo, len 112 km od hlavného mesta Bulharska, Sofie. Jaskyňa Prohodna vás očarí hlavne kvôli dvom otvorom v strope jaskyne, známe aj ako „Božie oči“. V jaskyni môžete okrem dvoch očí vidieť aj najvyššie jaskynné klenby v Bulharsku dosahujúce až 45 metrov.

Jaskyňa Prohodna je dlhá 262 m, čo z nej robí najdlhší jaskynný priechod v Bulharsku. Má dva vchody, ktoré ležia oproti sebe. Prvý, malý vchod, má výšku 35 metrov a druhý, veľký, dosahuje výšku až  42,5 metra.

jaskyna-prohodna2
slavorum.org

Niet divu, že miestni nazývajú tieto diery „Božie oči“, no keď sa na tieto oči pozriete v noci, a ak máte veľkú predstavivosť, s prehľadom by sme ich mohli nazvať aj „očami diabla“.

jaskyna-prohodna3
slavorum.org

Takže ak sa chystáte do Bulharska, určite nezabudnite na túto jaskyňu, kde bude o zážitok postarané.

wikipedia.org, slavorum.org