Foto: instagram.com (francescplanes)

PetraSus / / Série
Ako sa hovorí, krása je v oku každého jednotlivca. To znamená, že je vnímaná subjektívne.

Aj keď každý z nás vníma ako krásne niečo iné, existujú isté vyhranené štandardy krásy, do ktorých by sme sa podľa väčšiny sveta mali zmestiť. Črty tváre, typ tela, dĺžka a farba vlasov, farba očí, či textúra pokožky. Každá jedna časť predstavuje jeden z mnohých dielikov skladačky a všetky by do seba mali perfektne zapadať. Skutočne by mali?

Francesc Planes je mladý 22-ročný fotograf pochádzajúci zo Španielska a rozhodol sa, že to vezme do vlastných rúk a práve on bude tým človekom, ktorý sa nebude len nečinne prizerať, ľutovať a zalamovať rukami nad krutosťou tohto sveta, ale pokúsi sa o zmenu. Hoci aj o nepatrnú. Začal tým, že vytvoril sériu fotografií s jednoduchým no výstižným názvom „Normal“. Zachytáva na svojich záberoch obyčajných, a predsa neobyčajných ľudí, ktorých telá sa väčšinou nezmestia do rámca toho, čo považujeme za normálne a za štandard krásy.

Aby svoj zámer zdôraznil, Francesc zachytáva ľudí stojacich pred objektívom fotoaparátu v najčistejšej a najzraniteľnejšej podobe. Fotografuje ich nahých, alebo takmer celkom nahých. Hlavným cieľom je naučiť sa dokázať oceniť aj to, čo nespadá pod koncept „normálneho“, napriek tomu je to však niečo krásne a jedinečné.

Guille bol šikanovaný, pretože trpí alopéciou. Je to nenákazlivé ochorenie, pri ktorom jedinec stráca vlasy a ochlpenie na tele pod vplyvom stresu, hormónov, ale aj mnohých iných príčin.

Waves 🌊🌊🌊

A post shared by FRANCESC (@francescplanes) on

Jordimu museli v detstve odstrániť jedno oko, pretože mu za ním rástol nádor. V súčasnosti má namiesto neho protetické oko.

Jordi , Barcelona 2017. #ishootfujifilm

A post shared by FRANCESC (@francescplanes) on

Alba Parejo je dievča, ktoré sa narodilo s nezvyčajnou tmavou pokožkou na mnohých miestach pokrytou hustým tmavým ochlpením. Okrem toho jej telo od narodenia pokrýva viac než 500 materských znamienok a teraz už aj nejednou jazvou.

Alba sa so svojim telom naučila žiť šťastný a spokojný život, nebolo to však vždy jednoduché. K svojmu vzhľadu sa vyjadrila nasledovne: „Priateľ mi povedal, aby som nikomu neukazovala svoj chrbát, pretože nikto nechce mať zdeformovanú priateľku.“

Scars are tattoos with better stories💭

Posted by Alba Parejo on Montag, 18. Juli 2016

Tesse sa vysmievali, že je tučná.

De mi nuevo proyecto 'Normal'

A post shared by FRANCESC (@francescplanes) on

Týmto chlapcom sa zas posmievali kvôli ich výrazným tetovaniam.

Stretli ste sa niekedy vo svojom okolí, alebo na vlastnej koži so šikanou kvôli tomu, že výzor nezapadal do škatuľky toho, čo je považované za normálne a za štandard krásy?

Pozri aj: Inakosť je nádherná. Modelka s kožnou chorobou vám dokáže, že krása môže mať rôzne podoby

boredpanda
Komentovať (0)