Foto: travelistan

V tomto článku sa dozvieš informácie, ktoré si možno ani netušil, že môžeš zažiť.

A je veľká pravdepodobnosť, že ani veriť nebudeš, lebo všetko to znie tak neuveriteľne. Ani keby sa spojil Jakubisko s Fellinim, takú bizarnosť ako je toto by nik nevymyslel.

Článok pokračuje pod videom ↓

Bizarná hranica

Kto má rád hranice? S čím sa ti spájajú? Zbytočné státie, prehľadávanie či buzerácia? A teraz si predstav, že by si sa na jednu hranicu tešil. Každý deň sem prúdia tisíce ľudí, aby si pozreli ako sa uzatvára jedna z najstráženejších hraníc na svete medzi nepriateľmi ako je India a Pakistan. Z oboch strán je veľkolepá tribúna, ktorá pojme až 8 tisíc divákov. A teraz sa pýtaš, čo tu tí ľudia robia. Idú sa nielen prekrikovať s protistranou, ale aj podporiť svojich vyobliekaných vojakov v nezmyselných súťažiach.

Foto: Martin Navrátil

Tentoraz som išiel z indickej strany. Od mesta Amritsar, ktoré je posvätné mesto pre všetkých Síkhov, ma berie Praadep na svojej žltej motorikši. Dáva mi priateľskú cenu, keď mu sľúbim, že dnes budem fandiť Indom. Slovo dalo slovo a už uháňame po krásnej diaľnici. Už z diaľky je počuť rev a hukot slávnych bollywoodskych trhákov.

Foto: Martin Navrátil

Dámy sú oblečené v pestrofarebnom sári a muži v tom najlepšom čo doma našli. Medzi nimi pobehuje moderátor a kričí z plného hrdla. „Hindustaaaaan“ a dav opakuje. Na druhej strane zas iný moderátor oblečený celý v čiernom, kričí do mikrofónu a spolu s davom chce prekričať indickú stranu. „Pakistaaaaaaan.“

Presne o 17:00 to celé začne. Zaznie trúbka a statní vojaci z každej strany sa rozbehnú k pomyselnej bielej čiare, ktorá označuje hranicu. Tesne pred ňou zastavia a ukazujú výstražné gestá svojim nepriateľom. Davy na tribúnach sú v tranze a okolím sa šíria slová ako Hindustan, Pakistan…

Foto: Martin Navrátil

Sú tu aj takzvané súťaže medzi oboma stranami. Kto dlhšie vydrží povedať aaaaa, kto vyššie dá nohu…Proste bizarnosť nad bizarnosťou. Ak máš pocit, že toto je divadlo pre turistov, tak sa mýliš. Toto je každodenná realita medzi dvoma nepriateľskými krajinami. Ono všetko by to bolo úsmevné, keby India a Pakistan nemali jadrové bomby. A kto podľa mňa zvíťazil v tejto pohraničnej olympiáde? Pssst – Pakistan, ale to si nechajte pre seba, lebo Indovia sú veľmi hrdí.

Najväčší sviatok na svete

Každých 13 rokov sa uskutoční stretnutie 80 miliónov ľudí, ktorí vzdajú hold svojim božstvám. Sviatok, ktorý sa vola Kumbh Mela je zapísaný aj v Guinnesovej knihe rekordov ako najmasovejšia akcia na svete.

Foto: Martin Navrátil

Idem s tisícovým davom k jednému z dvanástich najposvätnejších chrámov v hinduistickom svete. Je tu uchovaný Šivov lingnam, ktorý každé ráno umývajú mliekom a veriaci sem prinášajú kvety. Každý z davu si chce utrhnúť časť chvíle, aby sa pomodlil k čiernemu falusu symbolizujúcemu najsilnejšie božstvo. Rad sa tiahne niekoľko stoviek metrov. Čím je dav silnejší, tým je fanatickejší. Niekto zakričí nahlas „Šiva“ a dav to zborovo zopakuje.

Foto: Martin Navrátil

Ľudia sa pretláčajú, pchajú sa a vystierajú ruky, aby boli čo najbližšie k posvätnému miestu. Ochrancovia chrámu držia dav od falusu, aby brahmáni – najvyššia kasta v Indii – mali priestor na vykonávanie náboženského obradu. Celé miesto je presiaknuté niečím neidentifikovateľným a priznávam to aj ja, hoci som ateista. Kravy sa potulujú okolo chrámu a Indovia k nim pristupujú a hladkajú ich po čele. Veria, že ich vidí Šiva a v osudný deň sa za nich prihovorí. Pri vstupe sú náboženské skupiny spievajúce o Krišnovi, ďalší svätý muž trúbi do lastúry a zvoláva nebeské sily a sprievod veriacich, čo dorazil po niekoľko týždňovom putovaní, sa nahlas teší z ukončenia púte.

Foto: travelistan.sk

Do toho sa mieša vôňa kari, čierneho čaju, ľudského potu, ale aj kravských lájn, po ktorých všetci chodia naboso. Najviac ma však prekvapujú Nágovia, ktorí tu chodia úplne nahí. Sú to svätí muži, ktorí si aj na seba vymysleli nejaký trest. Tak teraz si predstav, že jeden z nich si vymyslel, že svoj pohlavný úd bude celý život obtáčať okolo železnej tyče. Zas druhý nesie 18 kilové závažie na svojich semenníkoch. Tretí si povedal, že 6 hodín denne nesmie dať ruku dole a má ju zdvihnutú nad sebou? Neveríš? Príď sa presvedčiť na vlastné oči na budúci rok, kedy sa opäť stretne cez 80 miliónov ľudí na jednom mieste. Niečo neskutočné.

Foto: travelistan.sk

India má neuveriteľné sviatky a tradície. India nie je len Taj Mahal, ktorý vidí každý. Ale kto môže povedať, že videl bláznivú hranicu, alebo najväčší sviatok na svete? Vytrhni sa z bežných trás a choď tam, kde veľa turistov nechodí.

Martin Navrátil precestoval viac ako 160 krajín sveta. Jeho blog Travelistan.sk je zdroj základných informácií pre všetkých cestovateľov

Viac článkov