foto: Martin Navrátil, travelistan.sk

Loďou či lietadlom z Vladivostoku do Japonska?

Táto otázka ma trápila asi tak minútku. Napriek tomu, že dnes letecká doprava je lacnejšia ako vlaky či lode, rozhodol som sa pre „staromódny“ presun loďou do Japonska. V rozhodovaní pomohol aj fakt, že takto išli aj československí legionári, ktorí sa vracali domov do vlasti.

Článok pokračuje pod videom ↓

Hneď vedľa vlakovej stanici vo Vladivostoku je krásna hala, odkiaľ odplávam do krajiny vychádzajúceho slnka. Je to vlastne trajekt kórejskej spoločnosti DBS, ktorý ako jediný premáva medzi Japonskom. „Trajekt udržujú pri živote Rusi, ktorí chodia za prácou do Japonska. Nebyť ich, tak to celé zanikne,“ posťažuje si kórejský námorník, ktorý kontroluje palubné lístky. Presne o 17:00 sa zdvihne kotva a my sa začíname plaviť cez Japonské more smerom ku kórejskému polostrovu, kde je prvá zástavka. Kapitán lode si musí dávať veľký pozor, aby neprekročil morskú hranicu s KĽDR, lebo vtedy by mohla byť loď aj zostrelená. Vlastne aj keď letíš do Južnej Kórey, tak všetky lietadlá musia obchádzať KĽDR.

A čo je tak fascinujúce na tejto plavbe? Už len ako prechádzaš krásny záliv pri Vladivostoku. Nielen, že vidíš celú tichomorskú flotilu ruskej federácie ako bojové krížniky, torpédoborce, ale aj slávne ponorky. Ale mňa najviac baví samotná plavba a ako si to predierame cez zamrznutý oceán. Predok lode si to pekne derie cez hrubú vrstvu ľadu. Ako keby sme boli niekde na severnom póle. Všetko krásne zamrznuté. Fúka silný studený vietor, nado mnou svieti mesiac a počúvam, ako sa drví ľad pod náporom trajektu. Kvôli takýmto zážitkom cestujem.

Aká je trasa?

Trajekt premáva celoročne na trase Vladivostok (Rusko) – Donghae (Južná Kórea) – Sakaiminato (Japonsko). Treba povedať, že trajekt premáva raz týždenne a má iný harmonogram pre leto a zimu. Aktuálny rozvrh plavieb nájdeš na oficiálnej stránke spoločnosti, ktorá zabezpečuje trajekt.

Koľko to trvá?

Na plavbu si treba vyhradiť 4 dni respektíve 3 noci. Vladivostok – Donghae trvá cca 22 hodín a prejdeš 704 kilometrov a Donghae – Sakaiminato 15 hodín a 444 kilometrov.

  • 1.deň: Nalodenie sa vo Vladivostoku cca o 17:00, noc na trajekte.
  • 2.deň: Príchod do Donghae okolo 14:00. Tu musí každý pasažier vystúpiť a prejsť pasovou kontrolou (do Južnej Kórey nepotrebujeme víza). Nikto nesmie v tento deň zostať cez noc na palube lodi. Treba prespať v Donghae. Ubytovacích kapacít je to veľmi veľa, ale radím si spraviť rezerváciu čím skôr, lebo v ten deň celá loď bude hľadať ubytovanie. Ak si priaznivcom guest house a lacnejších variantov, tak po nich je najväčší záujem.
  • 3.deň: Nalodenie v Donghae okolo 17:30, noc na trajekte.
  • 4.deň: Príchod do Japonska okolo 9:00.

Viac informácií o trajekte nájdeš na travelistan.sk.

Martin Navrátil precestoval viac ako 160 krajín sveta. Jeho blog Travelistan.sk je zdroj základných informácií pre všetkých cestovateľov

Viac článkov