Foto: travelistan/wikimedia.org

Dnes odplávam loďou do Japonska z ruského Vladivostoku.

Po 20 dňoch, kedy som spolu s Mišom Novotom prešli po stopách československých legionárov Transsibírsku magistrálu, sa idem pozrieť do úplne inej krajiny.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prečo práve Japonsko? Hneď na začiatok poviem, že nemám rád preplnené mestá. A teraz si povieš, že prečo idem Tokia, ktoré je najväčšie mesto sveta, kde žije 41 miliónov ľudí? Alebo prečo cestujem po krajine, ktorá ma jedno z najhustejších osídlení na svete medzi Tokiom a Osakou?

Do Japonska som sa zamiloval pred 8 rokmi, kedy som krajinu vychádzajúceho slnka navštívil prvýkrát. U mňa krajina nekončí jednou návštevou. Rád sa sem vraciam a vždy tu niečo objavím. A keďže cesta musí mať aj nejaký cieľ a nie len tak chodiť, tak tentoraz idem po stopách japonskej techniky a vynaliezavosti. Čo tým myslím? Technika nás obklopuje všade okolo nás. Máme mobily, počítače, zhasíname svetlá na potlesk… Ale čo keď existuje krajina, kde vďaka tej všetkej pretechnizovanosti by si sa cítil ako Alenka v ríši divov? Záchod, ktorý s tebou rozpráva? Objednávka jedla cez automat? Suši, ktoré ti prinesie robot? Mimochodom, vedel si, že slovo robot pochádza od českého spisovateľa Čapka?

Foto: Pixabay

Aj keď ten technologický šok už nie je tak veľký ako to bolo pred 8 rokmi, stále „čumíš“ ako tela na vráta. Pozrieme sa aj na japonskú presnosť. V Japonsku sa meškanie šinkanzenu berie už od 10 sekúnd. Ak mešká viac než 3 minúty, 60% ceny vlakového lístka ti automaticky vrátia na účet. Vtip? Nie skutočnosť. Len už rád by som chcel zažiť „to“ trojminútové meškanie. Aspoň raz.

Počas cesty pôjdem pozrieť aj budhistické chrámy, šintoistické svätyne, ale aj snežné opice. Opice, ktoré objavili tajomstvo teplých prameňoch a chodia sa do nich kúpať. Čím sú v tých prameňoch dlhšie, tým majú viac červené tváričky.

Foto: Pixabay

V Japonsku budem 2 týždne a chcem precestovať od Nagasaki cez Hirošimu, Kjóto, Yudanaku do Tokia.

Sleduj naše storíčka na Instagrame @interezsk a prenes sa do krajiny, kde nechápeš, že niečo také existuje.

Pozri aj: 

Najnovšie články