Foto: Unsplash

Najmenej 38 ľudí zahynulo za uplynulých 24 hodín v Indii v dôsledku zásahu bleskom.

V Indickom Jaipure na severe krajiny sa stala obrovská tragédia. Jediný blesk zabil až 16 ľudí a ďalších vážne zranil. To všetko len kvôli ľudskej hlúposti, ktorej sa dalo predísť. Píše portál BBC.

Obete sa nachádzali na veži, čo je miestna turistická atrakcia. Osudným sa im však stalo, že niektorý z nich vytiahol uprostred búrky mobil a snažil sa spraviť selfie. Búrka a mobil v ruke vôbec nie je dobrá kombinácia, nie to ešte na vyvýšenom priestranstve. Ako prezradil jeden z policajtov, väčšina obetí boli mladí ľudia, ktorí mali celý život pred sebou. Na veži sa v osudnej chvíli nachádzalo až 27 ľudí, niektorí z nich zo strachu skočili dole.

Čierny deň v Indii

Spomínaná tragédia ale nebola za posledný deň ani zďaleka jediná. Najmenej 38 ľudí zahynulo za uplynulých 24 hodín v Indii v dôsledku zásahu bleskom. V pondelok o tom podľa agentúry AP informovali miestne úrady. Najviac obetí evidujú na západe subkontinentu v zväzovom štáte Radžastan. V nedeľu večer tam zahynulo 11 ľudí, keď blesk udrel blízko strážnej veže pevnosti Ámér z 12. storočia. Niektoré z obetí sa v čase incidentu pri veži fotografovali.

Foto: needpix

Okrem toho zahynula na iných miestach v štáte Radžastan v nedeľu pri zásahu bleskom ďalšia približne desiatka ľudí a takmer 20 sa utrpelo zranenia. V štáte Uttarpradéš zahynulo 18 ľudí, väčšinu z nich pritom blesk zasiahol pri práci na poli. Vlády oboch štátov sľúbili rodinám pozostalých obetí i zraneným finančnú kompenzáciu.

Zásahy bleskom sú v Indii v čase monzúnových dažďov, ktoré pretrvávajú od júna do septembra, časté. V roku 2019 zahynulo v dôsledku zásahu bleskom v Indii viac ako 2900 ľudí.

0
Uložiť článok
Komentovať