Ilustračná foto: hippopx

Počas včerajšieho dňa búrky lámali stromy a voda sa valila ulicami.

Na strednom a východnom Slovensku hrozia v pondelok búrky. Výstraha prvého stupňa, ktorú vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), platí až do 20.00 h. Informujú o tom na webovej stránke SHMÚ.

Meteorológovia upozorňujú, že pri búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch, ako aj stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov. V okresoch Michalovce, Sobrance a Trebišov platí popoludní od 14.00 do 18.00 h aj meteorologická výstraha pred vysokými teplotami.

Ilustračná fotografia, Foto: Archív SITA

Na východnom Slovensku sa včera poobede vyskytovali búrky, ktoré boli ojedinele sprevádzané aj väčšími krúpami, prívalovým dažďom a silnými nárazmi vetra. Lokálne spôsobili aj škody, uviedol ústav na sociálnej sieti. “S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 až 50 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou 70 kilometrov za hodinu,” približujú meteorológovia. SHMÚ upozorňuje, že pri búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch, ako aj stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov.

Krúpy veľké ako loptičky

Extrémny vrchol horúčav už zrejme máme za sebou, v piatok sa počasie na území Slovenska zmenilo. Vyskytovali sa búrky, počas víkendu aj prívalové dažde a na východnom Slovensku padali krúpy veľké ako loptičky. V priebehu dnešného dňa sa bude búrková aktivita rozrastať. V posledných hodinách a najmä počas noci sme mohli pozorovať veľké množstvo bleskov a výdatné zrážky. Odhaduje sa, že ich udrelo takmer 22-tisíc, informuje imeteo. Počas dňa sa bude tento počet zvyšovať.

Pršať by dnes malo celý deň a inak to nebude ani najbližšie dni. Teplý africký vzduch vystriedal studenší, ktorý k nám prúdi už od piatku zo západnej Európy. Aj kvôli náhlym zmenám sa vytvárali supercely. Pozor si dajte na intenzitu búrok, ktoré budú s pokročilejšou hodinou stále silnejšie.

0
Uložiť článok
Komentovať