pixabay.com

Bledské jazero by ste si mali určite zapísať do svojho cestovateľského zoznamu.

Ak sa vám Slovinsko spája len s krajinou, ktorú si všetci vo svete mýlia so Slovenskom, mali by ste o nej vedieť, že aj táto krajina má v sebe ukryté prírodné unikáty. Jedným z tých najznámejších je Bledské jazero.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mesto Bled, ktoré sa nachádza na Slovinsku, patrí medzi populárne turistické destinácie, najmä vďaka svojej unikátnosti a malebnosti. Mesto je však známe aj vďaka svojmu rovnomennému jazeru, ktoré sa nachádza v príjemnom prostredí, ktoré obklopujú hory Julských Álp.

#blad #bladlake #bledlakeslovenia #slovenia

A post shared by Osman Fırat Turan (@camarada75) on

Jazero je obľúbené najmä vďaka jeho kúzelnej krajine. Bolo vytvorené ľadovcovým pôvodom a ak by ste čakali, že bude príliš studené, budete na omyle. Vďaka termálnym prameňom má jazero príjemnú teplotu. Aj vďaka teplej vode sa z jazera stala obľúbená dovolenková destinácia. Okrem kúpania si na svoje prídu aj nadšenci turistiky. V okolí sa totižto nachádza množstvo turistických trás, ktoré ponúkajú naozaj očarujúci výhľad. Jazero je vyhľadávaným strediskom vodného, ale aj zimného športu. Konali sa na ňom aj majstrovstvá sveta vo veslovaní.

Jazero vzniklo pred 14-tisíc rokmi pri ústupe ľadovca. Na dĺžku má 2,12 km a na šírku 1,38 km. Maximálna hĺbka jazera je 30 m. Jeho príjemnej teplote pomáhajú aj hory, ktoré ho chránia od chladných severných vetrov. Ak by ste sa vybrali cez leto na dovolenku práve na toto jazero, teplota voda vás príjemné prekvapí. V letných mesiacoch dosahuje až 26 stupňov. Právom teda patrí medzi jedno z najteplejších alpských jazier. Jazero je domovom 19 druhov rýb, takže na svoje si môžu prísť aj rybári. Keďže voda je priezračná až do hĺbky niekoľko metrov, niektoré z nich môžete uvidieť napríklad aj pri plavbe na ostrov.

Kostolík uprostred jazera

#bladlake #bladlakeslovenia #travel

A post shared by cem berksoy (@berksoycem) on

Medzi najväčšie atrakcie jazera patrí jediný prirodzený ostrov, ktorý sa nachádza v jeho strede.  Na ostrove sa nachádza Kostol Nanebovzatia Panny Márie, pochádzajúci z 15. storočia.  Kedysi v ňom žili mnísi. Keďže ich spôsob života si vyžadoval izoláciu od okolitého sveta, kostol pre nich predstavoval to najlepšie miesto pre ich život. Dnes sa navštevuje ako pútnické miesto. Veža kostola meria 52 metrov a nachádza sa v nej schodisko, ktoré má 99 schodov. Dostať sa k nemu môžete pomocou vlastného prenajatého člnu alebo v rámci exkurzie.

Sembra una cartolina… #lago di #bled #slovenia #slovenja

A post shared by Alice Se©©hi (@alice__s) on

Okrem populárneho kostolíka sa v blízkosti jazera nachádza aj Bledský hrad. Podľa písomných prameňov patrí medzi najstaršie hrady, ktoré sú na území Slovinska. Hrad sa vyvinul z románskej veže. Neskôr k nej v stredoveku pribudli ďalšie veže aj s opevnením. Hrad má dve nádvoria a jeho najcennejšou stavbou je kaplnka zo 16. storočia.

Slovinsko je vďaka svojmu prostrediu a kultúre skvelým miestom na dovolenku. Ak sa práve teraz rozhodujete, kam sa v lete vyberiete, určite si zapíšte aj toto očarujúce mesto Bled.

Interez.sk (Anna Zábojníková), wikipedia.org, dromedar.zoznam.sk, desperado.cz,

 

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články