Foto: Pixabay

Len jediná krajina oficiálne absorbuje viac skleníkových plynov, ako sama vyprodukuje. Ako to dokázala?

Skleníkové plyny sú pomalým vrahom životného prostredia našej planéty. Ľudstvo si to síce uvedomuje, no i tak vo veľkom pokračuje v ich vypúšťaní do atmosféry. Mnohé krajiny síce postupne prijímajú rôzne opatrenia, ktoré by najmä v budúcnosti mohli viesť k určitému zníženiu množstva CO2 v atmosfére. Jedna krajina na našej planéte však absorbuje viac skleníkových plynov ako sama vyprodukuje. Je jediná na svete so záporným indexom emisií a svojím spôsobom tak patrí k najzelenším krajinám sveta. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Reč je o Bhutáne, neveľkom kráľovstve Himalájí, ktorý je krajinou s najnižším indexom skleníkových plynov na svete. Tento index je dokonca záporný. Znamená to teda, že krajina ako taká, absorbuje viac skleníkových plynov ako sama vyprodukuje. Ide o svetový fenomén, ktorý sa doposiaľ nepodarilo dosiahnuť nikomu inému. Ako to vlastne Bhután dosiahol?

Foto: Pixabay

Bhután pohlcuje 4-krát viac skleníkových plynov ako sám vyprodukuje. Je to pomerne malá (38 394 km²) hornatá krajina, v ktorej žije asi 800-tisíc ľudí. Navyše industrializácia je v Bhutáne na pomerne malej úrovni. Krajina teda nemá veľkú spotrebu energickej energie ani veľké priemyselné závody či dopravné línie, ktoré by zamorovali ovzdušie.

Na výrobu elektrickej energie navyše krajina využíva bohaté riečne zdroje. Vodné elektrárne tak pokryjú všetku spotrebu krajiny a Bhután si navyše môže dovoliť túto zelenú energiu dokonca vyvážať. Hornatá krajina je husto zalesnená. V zákonoch Bhutánu nájdete paragraf, ktorý nedovoľuje podliezť hranicu zalesnenia pod 60%. V súčasnosti však lesy pokrývajú viac ako 70% rozlohy krajiny.

Foto: Pixabay

Tieto všetky faktory ďalej dopĺňajú samotné kroky príslušných štátnych orgánov. Bhután vo veľkom podporuje elektrické vozidlá, disponuje prísnymi zákonmi na ochranu prírody a riadenia lesného hospodárstva. Ako uvádza National Geographic, Bhutánu sa podarilo do svojej národnej identity zakoreniť udržateľnosť.

Bhután by tak mohol byť vzorom pre celý svet. Prírodné podmienky a myslenie ľudí je samozrejme v rôznych regiónoch odlišné. No i také Portugalsko dokáže vo veľkom využívať riečny potenciál svojho územia, kým Island patrí vo využívaní čistej geotermálnej energie k absolútnej svetovej špičke.

Foto: Pexels

Podľa niektorých zdrojov Bhután však predsa len nie je jedinou krajinou so záporným indexom skleníkových plynov na svete. Podľa analytičky Mengpin Ge z neziskovej organizácie World Resources Institute by v záporných číslach mohli byť i krajiny ako Seychely, Mali, Benin, Libéria, Guyana, Mjanmarsko, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Zimbabwe, Madagaskar a Niger. Pri Bhutáne však niet žiadnych pochybností.

Pozri aj: Pri francúzskom pobreží umiera 10-tisíc delfínov. Desivé tajomstvo odhalili novodobí piráti, ktorí potápajú pytliacke lode

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články