Ilustračné foto: Pxhere/flickr.com (Chris Yarzab)

S drogovými dílermi si nevedel dať rady, tak vymyslel zaujímavé riešenie.

Známy berlínsky park sa už dlhšiu dobu teší nie práve najlepšej reputácii. Preslávil sa totiž ako známe miesto predaja drog a tým odrádza slušných občanov od jeho návštevy. Vedenie parku sa teda rozhodlo prísť zo zvláštnym riešením. 

Görlitzer Park vo štvrti Kreuzberg na juhu Berlína si vyslúžil zlú reputáciu, keď v jednom z obľúbených parkov vystriedali rodiny s deťmi díleri drog. Ako uviedol portál Theguardian, miestni obyvatelia sa čoraz viac zdráhajú nechávať tu svoje deti alebo zvieratá osamote, bez dozoru.


Správca parku sa rozhodol na žiadosť občanov konať a vymyslel zaujímavú metódu, s ktorou však určite nikto z nich nepočítal. Zobral ružový sprej a označil ním v parku zóny vyhradené pre obchodníkov s drogami. Mimo nej to majú úplne zakázané a teda sa návštevníci parku nemusia ďalej báť, že by nedobrovoľne na nich narazili.

Viedla ho k tomu bezmocnosť

V parku bola zavedená nulová tolerancia, nikto z predajcov ju však nedodržiaval a v podstate sa od prijatia zákazu nezmenilo vôbec nič, ako upozornili pobúrení občania. Preto sa vedenie parku rozhodlo hľadať inú alternatívu. „To nie je legalizácia. Sú za tým čisto praktické dôvody,“ uviedol správca Cengiz Demirci pre miestnu rozhlasovú stanicu RBB.

Dokonca je toho názoru, že oveľa lepší efekt by malo, keby dostali díleri drog povolenie k predaju. Podľa Theguardian sú väčšina z nich žiadatelia o azyl, ktorí čakajú, ako sa o ich osude rozhodne. Zatiaľ však nemajú povolene legálne v krajine pracovať a pravdepodobne aj preto si privyrábajú touto ilegálnou činnosťou.

Správca parku je presvedčený o tom, že až 90% z nich by s touto činnosťou okamžite prestalo, keby sa táto situácia začne riešiť. Polícia má však na celú vec úplne odlišný názor a situáciu chcú riešiť nekompromisne. „Aby sa docielilo, že v parku nebude prebiehať obchodovanie s drogami a iná nelegálna činnosť, je tu potrebná nepretržitá prítomnosť polície,“ povedal Benjamin Jendro z berlínskej polície pre TheGuardian.

Či budú ružové zóny účinnejšie ako nulová tolerancia sa ukáže. Ďalšou otázkou však zostáva, ako na toto nariadenie zareagujú návštevníci parku a či ho budú díleri naozaj rešpektovať. Správca parku sa však snaží nájsť čo najlepšie riešenie, aby situáciu naozaj vyriešil a upozorňuje na skutočné problémy, ktoré stoja za predajom drog a ktoré ku nemu predajcov vedú.

theguardian.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )