Foto: instagram.com (ceska_v_egypte)

Divní ľudia, divná kultúra, náboženstvo — toto sú klasické predsudky, ktoré môžete mať o Egypte aj vy. Mala ich aj Bára, kým nezistila, že to tak vôbec nie je.

Bára Hůlková sa pred rokom natrvalo presťahovala do Egypta, kde sa spoznala so svojím priateľom. Táto krajina je pre mnohých ľudí obľúbenou dovolenkovou destináciou, kam si chodia užívať chvíle pri mori, nekonečné slnenie, alebo spoznávať históriu. Bára ale nahliadla do skutočného života v Egypte, ktorý sa môže líšiť od predstavy, ktorú o ňom máme. 

Po prvej návšteve odchádzala z Egypta so zmiešanými pocitmi. Vtedy ešte netušila, že tu raz nájde svoj domov. Osud to zariadil inak, než vôbec tušila a teraz žije s Egypťanom a pracuje z pláže.

Kedy ste odišli žiť do Egypta? Prečo ste sa rozhodli práve pre túto krajinu?

Môj vzťah k Egyptu je trochu na dlhšie rozprávanie. Prvýkrát som navštívila Egypt na začiatku júla, v období ramadánu. Z tejto návštevy si veľa nepamätám, len jeden lodný výlet, kedy mi prišlo absolútne divné, ako sa všetci stále modlili na koberčekoch, a keď sme sa mali ísť potápať, skoro som sa utopila, pretože mi inštruktor poriadne nevysvetlil, čo mám robiť a chytila som panický záchvat. Potom si tiež pamätám, že som sa jedného člena posádky opýtala, prečo všade pracujú iba muži a ženy (tie egyptské) nie sú vôbec vidieť. Na to mi odvetil, že ženy sú ako diamant — ten si predsa tiež nevystavíte a nebudete ho ukazovať všetkým. Preto sú aj ženy zatvorené doma.

Keď sa toto všetko sčítalo — divní ľudia, divná kultúra, náboženstvo — klasické predsudky, ktoré vyplynuli z mojej veľkej neznalosti, tak som si povedala, že do Egypta už nikdy. To bolo v roku 2013 a ako sa hovorí, nikdy nehovor nikdy. V roku 2023, teda o 10 rokov neskôr, som sa dobrovoľne odsťahovala do Egypta.

Prišla som sem v roku 2021, kedy sa opäť otvorili hranice po covide a priletela som preto, lebo som sa predovšetkým chcela odreagovať, nakoľko sa so mnou rozišiel môj vtedajší snúbenec, a to tri mesiace pred svadbou. Išla som si teda vyložene oddýchnuť a užiť si teplo, more a pokoj. Čo sa ale nestalo…

Hneď na tretí deň som v jednej kaviarni v Port Ghalib spoznala svojho súčasného priateľa. Vedel perfektne po česky a okamžite sme si začali rozumieť. Long story short — v tom roku som bola v Egypte ešte trikrát. Lenže potom začali na mňa pôsobiť kamaráti, rodina a ich reči typu „si blázon, čo od toho očakávaš, čo by si v Egypte robila, tak sa nedá žiť“, a tak ďalej. A ja som sa nechala presvedčiť a s priateľom sme sa rozišli.

Nakoniec sme sa asi po ôsmich mesiacoch znovu videli, prišla som do Egypta opäť na dovolenku a pamätám si, že keď som na letisku vystupovala z lietadla, vedela som, že toto je proste môj druhý domov. Priateľ potom prišiel za mnou v decembri do Čiech a dohodli sme sa, že sa za ním odsťahujem do Egypta.

Bývame v Port Ghalib, v prístavnom mestečku, ktoré sa nachádza dva kilometre od medzinárodného letiska Marsa Alam.

Foto: archív Bára Hůlková

V jednom zo svojich videí na TikToku spomínate, že ste chceli v Egypte pracovať ako delegátka, no napokon bolo všetko inak…

Keď som sa rozhodla, že sa odsťahujem do Egypta, tak som si povedala, že jediná práca, ktorú by som tu mohla vykonávať a zároveň sa uživila, by bola delegatúra. Robila som teda v Prahe pohovor, ktorý sa mi zdal, že prebehol celkom dobre, a tak nejako som počítala s tým, že to miesto dostanem. Lenže potom sa mi dlho nikto neozýval, nakoniec som musela kontaktovať cestovnú kanceláriu, aby mi povedali, že ma na danú pozíciu nevybrali. Pravdepodobne preto, že priateľ pracuje pre konkurenčnú cestovku, to sú ale len naše domnienky. A tým sa sen o delegatúre rozplynul.

Skúšala som ešte prácu v hoteli ako guest relation, ale po nejakej dobe, asi po dvoch mesiacoch, kedy som si uvedomila, že veľa mojej práce a nápadov nepadlo na úrodnú pôdu, a naviac som v hoteli trávila veľa času za málo peňazí, som sa rozhodla, že prácu v hoteli ukončím.

@ceska_v_egypte Mých 10 měsíců v #Egyptě v obrázcích 😍🇪🇬 Do Egypta jsem odjela s jasným záměrem. Pracovat jako #delegátka 👩🏽‍💼 Ale jak se říká, člověk míní a život mění 🙈 Kdybych před rokem předem věděla, co mě doopravdy čeká, šla bych vůbec do toho? Upřímně a na rovinu říkám, že nevím 🙈 Sen o práci #delegátky se v podstatě hned po přistání rozplynul 😴 ALE❗️ Otevřelo se mi spoustu jiných a troufám si tvrdit mnohem lepších cest 🛣️😍 Našla jsem naprosto úžasné #online #podnikání 👩🏽‍💻, díky kterému už se nemusím nikdy obávat, kde budu žít a co budu dělat, protože mohu pracovat doslova odkudkoli na světě 🌍 Poznala jsem taky díky němu úžasné silné a cílevědomé #ženy 👯‍♀️ se stejným cílem časové a místní #svobody, co se práce týče. A hlavně jsem ze svého života odstranila #toxické lidi a #energentické upíry, vysavače energie, lidi, kteří vždy mysleli jen na svůj prospěch a na to, co je dobré jen pro ně samé. #Egypt jako takový mi v mnohém otevřel oči 👀 Ukázal mi, že se krásně dá žít i s málem věcí, že největší dar je zdraví (to když jsem dvakrát skončila v nemocnici), že největším dobíječem energie je každodenní slunečné počasí, že stačí mít kolem sebe hrstku dobrých lidí namísto stovky známých 🙏🏼 Ukázala jsem své rodině místní život a kulturu a díky tomu si zemi zamilovali, stejně jako já 💙 Nikdy nepřestanu být vdečná za všechny přátele, kteří mě tady navštívili a s kterými jsem měla možnost prožít ty nejkrásnější chvíle 🤩 a za to, že jsem sebrala veškerou odvahu i přes mnohá odrazování a poslechla jsem své srdce ❤️ • • • • • • • • • #egypt #ceska #ceskavegypte #zivotvegypte #marsaalam #egypt #lifestyle #podnikanizplaze ♬ původní zvuk – Bára – Češka žijící v Egyptě

Čomu sa teda v Egypte venujete?

Už vtedy som vedela, že existuje skupina dievčat, ktoré žijú v Egypte, ale, samozrejme, aj v Česku a na Slovensku, a živia sa nejakou formou online podnikania. A tak som jednu slečnu oslovila s tým, že by som to chcela vyskúšať a v hlave si nastavila, že to proste nejako bude fungovať. A veru aj áno. Otvorila si svoj e-shop s doplnkami stravy. Páčilo sa mi, že tento projekt je zameraný predovšetkým na zákazníkov a poskytovanie top servisu a hlavne som si sama na vlastnej koži vyskúšala, že dané doplnky stravy skutočne fungujú a ja som teda nielen začala zarábať doslova z pláže, ale ešte som aj schudla, začala som sa cítiť skvelo vo vlastnom tele a ďalej som ukazovala a dodnes ukazujem ostatným, že sa dá mať viacero zdrojov príjmu, a to či už ste maminka na materskej, majiteľka salóna, alebo dievča, ktoré pracuje v Lidli a chce si tiež splniť sen o bývaní pri mori v Egypte.

Egypt je krajina, kam na dovolenku cestuje aj mnoho Slovákov. Žiť tam je však o niečom inom. Čo sa vám na miestnom živote najviac páči?

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články