SWAP v Banskej Bystrici

SWAP v Banskej Bystrici, foto: Ivona Lichá

Banská Bystrica bude hostiť v poradí druhý SWAP Inštitútu pre rozvoj udržateľnej módy (IPRUM).

Banská Bystrica zastreší v poradí druhý verejný SWAP oblečenia, ktorý organizuje Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy (IPRUM), vrámci tohtoročného Fashion Revolution Week-u. Na nových majiteľov budú čakať síce už nosené, ale stále dobre vyzerajúce a voňavé veci. Hlavnou myšlienkou akcie je formovanie ekologického a ekonomického myslenia širokej verejnosti.

V sobotu 27. apríla sa uskutoční SWAP v banskobystrických priestoroch 365.labb na Lazovnej 5. „SWAP v preklade z angličtiny znamená výmena a tá naša je zameraná na šatstvo, doplnky, topánky a kabelky,“ prezrádza jedna z organizátoriek Zuzana Dutková.

SWAPU sa zúčastní aj redakcia Interez.sk. Uvedomujeme si dopad rýchlej módy na životné prostredie, preto sme sa rozhodli, že každý redaktor nahliadne do svojho šatníka a vyberie z neho kúsky, ktoré už nepoužíva no zároveň by sa mohli hodiť iným ľuďom. Veríme, že sa náš “interez stôl” osvedčí, a že naše veci sa dostanú do šatníkov druhých ľudí.
SWAP v Banskej Bystrici
SWAP v Banskej Bystrici, foto: Ivona Lichá

Dôvodov priniesť tento koncept do Banskej Bystrice je niekoľko. „Ide nám o zvyšovanie povedomia širokej verejnosti o textilnom priemysle. Textilné odvetvie patrí k najviac znečisťujúcim priemyslom na svete. Málokto vie, že podľa medzinárodného hnutia Fashion Revolution takmer 90 percent odevov obsahuje materiály vyrobené z ropy a že napríklad na výrobu jedných riflí sa spotrebuje takmer deväťtisíc litrov vody. Záleží nám na tom, aby Slováci spoznávali aj alternatívne spôsoby získavania a zbavovania sa oblečenia. „Swapovanie“ ponúka možnosť predĺžiť životnosť odevov a tým postupne znižovať dopyt po nových odevoch,“ ozrejmuje Alžbeta Irhová, druhá z organizátoriek.

SWAP v Banskej Bystrici
SWAP v Banskej Bystrici, foto: Ivona Lichá

Banskobystrický SWAP oblečenia sa začne o 13. hodine. Zúčastniť sa ho môže ktokoľvek. Každý môže priniesť maximálne dve tašky oblečenia. Čisté a nepoškodené šaty a doplnky pôjdu do spoločného obehu, z ktorého si účastníci SWAPu môžu vybrať čokoľvek sa im zapáči.

Postarané je aj o odevy, ktoré si na SWAPe nenájdu nových majiteľov. Tie najvhodnejšie skončia podľa usporiadateľov v rukách charitatívnych organizácií, ostatné sa zrecyklujú.

Všetky potrebné informácie sú dostupné na facebookovej udalosti SWAPu. Ak však nie ste z Banskej Bystrice, nezúfajte. Vrámci Fashion Revolution Week-u sa konajú SWAPy aj v Bratislave a Košiciach.

TS IPRUM
0
Uložiť článok
Komentovať