Ilustračné foto: Pixabay/maxPixel

Vždy, keď si myslíme, že príroda nás už viac prekvapiť nemôže, ukáže sa, že predsa len môže.

Takto to bolo aj v tomto prípade. Vedcom sa v Národnom parku Yellowstone podaril skutočne zaujímavý objav. Prvýkrát našli v horúcich prameňoch baktérie, ktoré eliminujú znečistenie ovzdušia a zároveň produkujú elektrickú energiu.

Baktérie prežijú takmer všetko

Nie je to prvý prípad, kedy vedcov šokovalo, čo všetko tak malé stvorenia, akými baktérie sú, dokážu. Prežijú takmer akékoľvek podmienky, našli sa zmrazené hlboko v ľade, aby potom opäť ožili, prežili stovky rokov, a potom sa opäť vrátili do plne funkčného stavu. Dokážu prežiť aj v horúčavách, aké by iné organizmy spálili na popol. Príkladom sú baktérie, ktoré sa podarilo objaviť v prameňoch, kde teplota vody dosahovala až 90°C.

Plusy a mínusy

Baktérie, ktoré sa podarilo objaviť, volajú vedci elektrogenické a vedci dúfajú, že ich schopnosť produkovať elektrickú energiu, dokáže človek jedného dňa zužitkovať. Objav bol publikovaný vo vedeckom časopise Journal of Power Sources a aj keď sú z neho vedci nadšení, majú zároveň aj isté obavy. Napríklad, baktérie prirodzene žijú v extrémnych podmienkach a vedci zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, akým spôsobom by mohli byť človeku reálne prospešné.

Experimenty

Abdelrhman Mohamed, ktorý stál na čele výskumu sa pre Independent vyjadril, že baktérie boli nájdené v horúcich alkalických prameňoch po prvý raz. Je preto potrebné vykonať ešte niekoľko výskumov. Zatiaľ experimentovali elektródami, ktoré do horúcich prameňov umiestnili a nechali ich tam po dobu jedného mesiaca, aby sa na nich baktérie usídlili.

Čistia prostredie od toxických látok

Haluk Beyenal, ktorý na výskum dozeral hovorí, že je náročné zopakovať prirodzené podmienky, v ktorých baktérie žijú, v laboratóriách. Bude preto potrebné vymyslieť spôsob, ako z objavu profitovať tak, aby baktérie ostali tam, kde sú. Okrem elektrickej energie však majú baktérie ďalšiu skvelú výhodu. Premieňajú toxické látky, ktoré znečisťujú prostredie na menej škodlivé. Počas procesu čistenia prechádzajú telami baktérií elektróny a sú vylúčené vo forme vlásočníc, ktoré sa prichytávajú na minerály a kovy.

Zatiaľ síce ide len o malé množstvo energie, vedci však dúfajú, že jedného dňa budú mať baktérie a ich schopnosti široké využitie.

independent
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )