wallconvert.com

Koľko farieb vidíte keď sa obzriete okolo seba?

Dámy ich pravdepodobne nájdu o niečo viac ako páni, ale i tak ich nebude až tak veľa. Vo Veľkej Británii však lekári našli ženu, ktorá má jednú „superschopnosť“, a to takú, že dokáže vidieť neuveriteľné množstvo farieb. Toto hľadanie im trvalo až 25 rokov. Ste zvedaví, čo vlastne našli?

Po 25-ročnom hľadaní neurológovia z Veľkej Británie konečne oznámili, že našli človeka so „superschopnosťami“. Ide o ženu, ktorá má vo svojich očiach zvláštne receptory, ktoré jej dovoľujú vidieť obrovské množstvo farieb. Táto superschoponosť sa odborne nazýva tetrachromatia a podľa lekárov sa takýchto ľudí na celom svete nachádza viac.

radiolab.org
radiolab.org

Tetrachromatia znamená, že človek má v oku až 4 druhy vnemových buniek. To mu dovoľuje vidieť až 99 miliónov rôznych farieb. Na porovnanie, bežný človek dokáže rozoznávať asi len 1 milión farieb, pretože jeho oko obsahuje len tri druhy čapíkov. Ide vlastne o genetickú mutáciu oka, ktoré sa takto dokáže vyvinúť na oveľa dokonalejší orgán, podobný ako majú vtáky či ryby. Zaujímavosťou je, že táto mutácia sa vyskytuje len u žien. U žiadneho muža nebola dodnes tetrochromatia zistená.

healthconceptsga.com
healthconceptsga.com

Ako sa však lekárom na túto špeciálnu schopnosť u ľudí podarilo prísť? Všetko začalo v roku 1948, keď si holandský vedec Henry Lucien de Vries všimol jednu zvláštnosť u farboslepých ľudí. Tí majú totiž miesto 3 typov vnemových buniek v oku len dva a jeden zmutovaný, ktorý nemá citlivosť na určité farby. De Vries však zistil, že deti farboslepých ľudí majú tri typy vnemových buniek plus jeden typ zmutovaný. Toto bol v polovici 20.storočia veľký vedecký objav.

robertmills.me
robertmills.me

Ďalší posun však prišiel až o viac ako 50 rokov, v roku 2007. Vtedy Gabriele Jordan vykonal experiment na 25 ženách, kedy sa mu podarilo nájsť ženu, ktorá má všetky štyri typy vnemových buniek v oku plne funkčných, a teda dokáže vnímať až 99 miliónov rôznych farieb. Jordan predpokladá, že takýchto žien je na svete oveľa viac. Podľa jeho odhadov touto genetickou poruchou „trpí“ až 12% žien z celého sveta.

Na druhú stranu si ženy s tetrochromatiou túto zvláštnosť pravdepodobne ani neuvedomujú. Naše videnie je totiž tak obmedzené, že si to, že vnímajú až 99 miliónov farieb, ani nevšimnú. Ak však máte pocit, že farby vnímate inak ako ostatní, ktovie… Možno patríte medzi 12% populácie, ktorí majú túto superschopnosť.

Pozri aj: Podľa vedcov, toto je tá najviac upokojujúca pieseň, ktorá zníži váš stres až o 65 percent

interez.sk (Lukáš M.), sciencealert.com
Príbehy
0
Komentovať (0)