Foto: Comunidad Indígena Ma'u Henua, Pixabay

Vozidlo spôsobilo nevyčísliteľnú škodu.

Starosta Veľkonočného ostrova vyzval na zákaz pohybu automobilov v blízkosti tamojších archeologických lokalít po tom, ako vozidlo typu pick-up vrazilo do jednej zo svetoznámych kamenných sôch moai a spôsobilo na nej „nevyčísliteľné škody“. Informoval o tom vo štvrtok denník The Guardian.

Vodiča z Čile, ktorý žije na tomto polynézskom ostrove, po incidente zatkli a obvinili z poškodenia národnej kultúrnej pamiatky. Plošina, na ktorej socha stála, sa pri náraze taktiež poškodila. Starosta ostrova Pedro Edmunds Paoa uviedol, že kolízia nastala zrejme následkom zlyhania bŕzd.

Foto: TravelingOtter [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Na území Veľkonočného ostrova, ktorý patrí Čile, sa nachádza približne 1000 sôch moai. Miestni obyvatelia veria, že sochy moai sú prevtelením ich predkov. Najväčšia z nich má hmotnosť 74 ton a výšku desať metrov. Sochy vznikli približne v rokoch 1400-1650.

Lamentamos lo sucedido hoy en el sector de Pu A Pau.

Uverejnil používateľ Comunidad Indígena Ma’u Henua Nedeľa 1. marca 2020


Jedna z nich — známa ako Hoa Hakananai’a — je umiestnená v Britskom múzeu v Londýne a britský námorný kapitán ju v 19. storočí daroval kráľovnej Viktórii. Čilská vláda i úrady na Veľkonočnom ostrove v roku 2018 požiadali o jej vrátenie, pripomína stanica BBC.

Sochy lákajú na ostrov čoraz viac a viac turistov

Počet obyvateľov ostrova sa od roku 2012 zvýšil z 8000 na 12.000, pričom každý mesiac ho navštívi zhruba 12.000 turistov.