Foto: A. Mendez (PHL)

Len málokedy sa vedcom podarí nájsť planétu, ktorá je podobná Zemi a mohla by poskytnúť prostredie na život. Tentokrát však boli objavené rovno dve takéto planéty.

Planét, ktoré poskytujú potenciálne vhodné prostredie pre ľudský život, nie je veľa. Astronómovia sú však presvedčení, že v našej galaxii našli dve nové planéty, ktoré sú podobné Zemi. Ako informuje portál sciencealert.com, tieto dve planéty teraz patria medzi 19 najlepších exoplanét s potenciálne obývateľným prostredím. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Tieto dve planéty sa nachádzajú pri Teegardenovej hviezde, ktorá je stará približne 8 miliárd rokov. Aj napriek tomu, že je k Zemi pomerne blízko, bola objavená až v roku 2003. Teegardenova hviezda je hviezda v súhvezdí Baran a od našej planéty je vzdialená len 12,5 svetelných rokov. Práve vďaka veľkej podobnosti so Zemou sa ukázala ako veľkou výzvou pre výskum.

foto: Maxpixel.net

Podobné výskumy sa vo väčšine prípadov robia pomocou tranzitnej metódy. Tá sa použije vtedy, keď obiehajúca planéta prechádza okolo hviezdy. Tým zamedzuje pohľad na hviezdu zo Zeme a svetelný nebeský objekt na krátky okamih stmavne.

Pri týchto planétach by však metóda kvôli usporiadaniu a nedostatku svetla nepriniesla žiadne výsledky, a preto astronómovia použili teleskop CARMENES, ktorý je špeciálne navrhnutý na takéto situácie. Tento nástroj, ktorý sa nachádza v španielskom observatóriu Calar Alto, umožnil výskumníkom hľadať akékoľvek zmeny v radiálnej rýchlosti hviezdy.

Po troch rokoch intenzívneho pozorovania a po viac ako 200 meraniach astronómovia poukazujú na existenciu dvoch nových planét, ktoré sú dnes označené ako Teegarden b a Teegarden c.

„Obe planéty pripomínajú vnútorné planéty našej slnečnej sústavy. Sú len o niečo ťažšie ako Zem a nachádzajú sa v tzv. obývateľnej zóne, kde môže byť voda v kvapalnej forme,“ vysvetľuje vedúci autor Mathias Zechmeister, astrofyzik na univerzite v Göttingen.

Aj keď to nevyhnutne neznamená, že obe planéty sú skutočne obývateľné, Zechmeister sa pre The Guardian vyjadril: „Ak majú tieto planéty atmosféru, môžu byť veľmi pohostinné k životu. Sú to prvé planéty, ktoré boli objavené metódou radiálnej rýchlosti.“ 

foto: Pxhere.com

Teegarden b je vnútornejšia planéta a podľa tímu má približne 60% šancu, že jej teplota je v rozmedzí od 0 do 50 °C. Teegarden c je svojou teplotou veľmi podobná Marsu a môže byť okolo -47 °C. Aj napriek tomu však planéty patria medzi obývateľné a to najmä kvôli ich vystaveniu slnečnému žiareniu a minimálnej hmotnosti.

Planéty však nemajú len svoje svetlé a pozitívne stránky. Lauren Weiss, astrofyzička z Havajskej univerzity, ktorá sa na tomto výskume nezúčastnila, sa pre National Geographic vyjadrila: „Ešte stále existuje niekoľko technických podrobností, ktoré je potrebné preskúmať. Tím astrológov predpovedá, že Teegarden b dokončí svoju obežnú dráhu za 4,9 dní a Teegarden c za 11,4 dní, no môže to byť omnoho rýchlejšie. Tento fakt by nevyhnutne znížil ich obývateľnosť.“

Ďalej takisto nevieme, ako dlho trvá, kým sa Teegarden otočí okolo svojej osi,“ dodáva Weiss.

Planéta Teegarden b dosiahla najvyššie skóre v indexe Earth Similarity Index (ESI). Tento index naznačuje podobnosť planét k našej Zemi. Planéta je tak vynikajúcim kandidátom pre budúci výskum.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články