wikimedia.org

Matej Mensatoris / / News
Vedcom z amerického Michiganu sa podaril úžasný objav. Na okraji Slnečnej sústavy našli objekt, ktorý by mohol byť planétou. Objektom sa teraz zaoberajú astronómovia po celom svete a pokúsia sa o ňom zistiť ďalšie, čo najpodrobnejšie údaje.

Mnohých nadšencov astronómie v posledných dňoch určite zaujali správy o identifikovaní nového objektu na okraji Slnečnej sústavy. Tento objekt vzdialený 13,7 miliardy kilometrov od Zeme by mohol byť horúcim kandidátom na zapísanie do zoznamu medzi trpaslíčie planéty. 

Objekt dostal meno 2014 UZ224 a nachádza sa v oblasti zvanom Kuiperov pás. Astronómovia predpokladajú, že objektov podobných tejto potenciálnej planéty sa tam nachádzajú desiatky, ba až stovky.

wikimedia.org
wikimedia.org

Objekt má priemer iba 530 kilometrov, čo je v porovnaní s Plutom, ktoré má priemer 2374 kilometrov, skutočne málo. Keďže sa nachádza na okraji Slnečnej sústavy, trvá tejto možno budúcej planétke jedno obehnutie okolo Slnka až 1100 pozemských rokov.

Či sa z 2014 UZ224 stane skutočne trpaslíčia planéta, bude záležať na rôznych meraniach a skúmaniach, čo trvá asi dva roky. Vedci a astronómovia budú musieť objekt dôkladne analyzovať, určiť jeho veľkosť, hmotnosť, tvar a desiatky ďalších faktorov, napríklad mimo iného, či je objekt vôbec guľovitý.

wikimedia.org
wikimedia.org

Ak by bol tomuto objektu prisúdený štatút miniplanétky, znamenalo by to, že by táto planéta bola tretím najvzdialenejším objektom v rámci nám známej Slnečnej sústavy.

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
0
Komentovať (0)